Vodní elektrárny vyrábějí více elektřiny než loni | E15.cz

Vodní elektrárny vyrábějí více elektřiny než loni

Slapská přehrada
Slapská přehrada
• 
ZDROJ: CC BY-SA 4.0: Jarda 75; Wikimedia

Jan Stuchlík

Sdílet na Facebook Messenger Sdílet na LinkedIn
Tři české přečerpávací elektrárny v letošním prvním pololetí pokořily loňský rekord. Elektrárny Dalešice, Dlouhé Stráně a Štěchovice, které patří ČEZu, vyrobily celkem 664,3 gigawatthodin elektřiny. Meziročně jde podle údajů ČEZu o nárůst o 17 procent. Důvodem je kromě většího obchodování s vyrobenou elektřinou v době denních cenových špiček také zvýšené využívání přečerpávacích zdrojů při stabilizaci energetické soustavy

Letos se daří také vodním elektrárnám, které v předchozím roce trpěly především kvůli suché zimě. Za první pět měsíců letošního roku vyrobily o 56 procenta elektřiny více než ve stejném období roku 2014. Celkem se ve vodních elektrárnách vyrobilo 681,7 gigawatthodin elektřiny, vyplývá z měsíční zprávy o výrobě a spotřebě elektřiny, kterou vydal Energetický regulační úřad.

Celkem letos za prvních pět měsíců vzrostla výroba elektřiny jen o půl procenta. Zatímco jaderné elektrárny Dukovany a Temelín dodaly do sítě o 2,4 procenta více než loni, výroba z uhlí se propadla o 3,7 procenta.

Rychle rostoucí ekonomika zvedá i spotřebu elektřiny. Nicméně tempo růstu spotřeby je nižší než u hrubého domácího produktu, který v prvním čtvrtletí meziročně poskočil o 4 procenta. Spotřeba elektřiny od ledna do května ve srovnání s loňským rokem se zvedla o 2,5 procenta. Průmyslové firmy v režimu velkoodběru zvedly spotřebu o 2,3 procenta. Domácnosti po letech snižujícího se odběru spotřebovaly o 4,7 procenta elektřiny více než loni. Částečně to může být dáno chladnější letošní zimou.

Vzhledem k stagnaci výroby se z Česka zatím letos vyvezlo v čistém vyjádření 7067 gigawatthodin elektřiny. To je o 8 procent méně než loni. Pokud se tento trend udrží i ve zbytku letošního roku, mohl by čistý export poprvé od roku 2011 klesnout pod 16 tisíc gigawatthodin za rok.

S předplatným můžete mít i tento exkluzivní obsah