Volkswagen zvažuje prodej nebo nabídku akcií Lamborghini | E15.cz

Vše o netradičních investicích

Vše o netradičních investicích Vstoupit do speciálu

Volkswagen jedná o budoucnosti značky Lamborghini. Nevylučuje její prodej ani IPO

ČTK

Automobilová skupina Volkswagen uvažuje o budoucnosti své značky luxusních aut Lamborghini, včetně jejího prodeje či nabídky akcií na trhu. V pátek to uvedla agentura Bloomberg s odvoláním na informované zdroje. Automobilka o dva dny později označila spekulace trhu za nepodložené.

Analytici Bloomberg Intelligence odhadují, že hodnota Lamborghini je nyní asi 11 miliard dolarů  (257 miliard korun), což z firmy dělá životaschopného kandidáta pro veřejnou nabídku akcií. Automobilce pomáhá zájem o prostornější sportovně užitkové vozy. Prodej SUV Urus od svého představení v polovině roku 2018 prudce roste.

Podle zdrojů jsou jednání o budoucnosti Lamborghini tajná a zatím nepadlo žádné rozhodnutí. Volkswagen však již zahájil přípravy na oddělení Lamborghini do samostatného právního subjektu a proces by mohl být dokončen ještě letos.

OBRAZEM: Comeback po více než půl století. Na silnice se vrátí legendární Lamborghini

Investoři již dlouho tlačí na Volkswagen, aby uvolnil některý svůj majetek, který zahrnuje vše od italských superaut po motocykly a těžké nákladní vozy, a jehož hodnota by se osamostatněním od skupiny mohla zvýšit. Společnost Ferrari, která bývala součástí Fiat Chrysler, má nyní hodnotu 30 miliard dolarů. Ve Volkswagenu však podobnému kroku brání mocné německé odbory.

Generální ředitel Herbert Diess, který se ujal funkce v dubnu 2018, si podle zdrojů stanovil za cíl zvýšit tržní hodnotu Volkswagenu na 200 miliard eur (5,2 bilionu korun) z nynějších 81 miliard eur. Diessovi se již podařilo dokončit primární nabídku akcií nákladní divize Traton a získal podporu pro plánovaný prodej divizí, které vyrábějí naftové motory a převodovky. Dojednal také širší alianci s Fordem v oblasti komerčních vozů a technologie pro elektrická a samořídící auta.

Autohvězdy Instagramu: mezi nejfotografovanějšími vozy Ferrari nenajdete

Autor: ČTK
 
Newsletter
Využijte služby
zasílání zpráv do vaší
e-mailové schránky!