Volkswagen potvrdil, že má většinu v MANu | E15.cz

Volkswagen potvrdil, že má většinu v MANu

Německá automobilka Volkswagen získala v 55,9 procenta ve výrobci nákladních automobilů MAN.
Německá automobilka Volkswagen získala v 55,9 procenta ve výrobci nákladních automobilů MAN.
• 
ZDROJ: MAN

bru

Sdílet na Facebook Messenger Sdílet na LinkedIn
Německá automobilka Volkswagen získala v 55,9 procenta ve výrobci nákladních automobilů MAN. Otevřela se jí tak cesta ke spojení této firmy se švédskou Scanií a vlastní divizi nákladních automobilů.

Zisk většinového podílu Volkswagenu umožní, aby do dozorčí rady MANu dosadil své lidi a tím uspíšil zahájení spolupráce mezi oběma výrobci nákladních automobilů. „Volkswagen je výsledkem více než potěšen,“ uvedl šéf wolfsburské automobilky Martin Winterkorn v prohlášení, ze kterého cituje agentura Reuters. Dodal, že spolupráce firem bude prospěšná pro akcionáře, zaměstnance i zákazníky.

Vytvoření největšího evropského výrobce nákladních automobilů, který by mohl konkurovat Volvu a Damileru, bylo dlouhodobým cílem vlivného předsedy představenstva Volkswagenu Ferdinanda Piecha.

MAN vstup Volkswagenu uvítal navzdory tomu, že tím ztrácí 113 let trvající nezávislost. „Spolupráce s Volkswagenem a Scanií nyní vstupuje do nové, výbušné fáze,“ uvedla mluvčí firmy. Podle analytiků oslovených agenturou Reuters nabídku na odkup akcií, kterou Volkswagen předložil, přijalo nečekaně mnoho akcionářů.

Německá automobilka v květnu předložila nabídku na odkup akcií, která byla pod jejich tehdejší cenou na burze. Tvrdila, že takto chce zvýšit svůj tehdejší třicetiprocentní podíl na 35 až 40 procent. Nabídka vypršela 29. června. Volkswagen ji musel předložit, aby vyhověl německým zákonům, které takový krok vyžadují, pokud jeden akcionář drží 30 procent akcií.

Volkswagen v příštích týdnech pravděpodobně požádá Evropskou komisi, aby povolila jeho fúzi s MANem. Rozhodnutí Komise může přijít až za několik měsíců, bez něj ale nelze kontrolovat dozorčí radu MANu.

Autor: bru

S předplatným můžete mít i tento exkluzivní obsah