Volkswagen začíná s restartem výroby po koronavirové pauze | e15.cz

Volkswagen restartuje výrobu. Závod v Bratislavě už běží, brzy se přidá i Německo

ČTK

Sdílet na Facebook Messenger Sdílet na LinkedIn

Bratislavská továrna německé automobilky Volkswagen částečně obnovila výrobu vozidel, kterou kvůli dopadům koronaviru přerušila 17. března. Zatím se rozběhla produkce sportovně-užitkových vozů (SUV) Porsche Cayenne, výrobní linky dalších SUV a malých městských aut včetně elektrického automobilu Škoda Citigo zůstávají odstavené.

„Po dočasném přerušení výroby byla v úzké koordinaci s koncernem spuštěna v bratislavském závodě část výroby v jednosměnném provozu. Jde o jeden ze segmentů vyrábějících SUV vozidla,“ uvedla mluvčí závodu Lucia Kovarovič Makayová.

Slovenská divize Volkswagenu, která je s 12 100 pracovníky jedním z největších zaměstnavatelů v zemi, začala obnovovat výrobu také v dalších dvou svých závodech. Jde o nástrojárnu ve Stupavě nedaleko Bratislavy a v továrně na výrobu součástek v Martině na severu Slovenska.

Makayová uvedla, že s ohledem na stále napjatou situaci u dodavatelů a na poptávku na světových trzích budou výrobní možnosti průběžně přehodnocovány.

Do výrobního portfolia bratislavské továrny Volkswagenu kromě malých městských aut a vozů Porsche Cayenne patří také SUV Volkswagen Touareg, Audi Q7 a Audi Q8.

Po propuknutí nemoci covid-19 přerušily výrobu také závody dalších tří automobilek na Slovensku, které je v přepočtu na obyvatele největším výrobcem aut na světě. Slovenská továrna korejské automobilky Kia Motors před dvěma týdny sice výrobu obnovila, ode dneška až do čtvrtku ji ale znovu pozastavila.

Volkswagen na obnovení výroby začal připravovat i továrnu v německém Cvikově (Zwickau). „Výrobní linka se znovu rozjede ve čtvrtek,“ řekl mluvčí podniku agentuře DPA. Továrna, která zaměstnává zhruba 8000 lidí, se tak stane prvním německým závodem Volkswagenu na výrobu automobilů, který obnoví provoz. Zaměstnanci se však do továrny budou vracet postupně a do 3. května většina z nich zůstane v režimu zkrácené pracovní doby.

Autor: ČTK

S předplatným můžete mít i tento exkluzivní obsah