Volkswagen se prý dohodl na překlenovacím úvěru, půjčí si 20 miliard eur

Ilustrační foto

Ilustrační foto Zdroj: ctk/ap

Německá automobilka Volkswagen se dohodla s bankami na podmínkách plánovaného překlenovacího úvěru v objemu 20 miliard eur (zhruba 540 miliard korun). Agentuře Reuters to sdělily zdroje obeznámené se situací. Firmě by to mělo pomoci nést náklady související se skandálem kolem falšování emisních testů.

Mluvčí automobilky se ke zprávě odmítl vyjádřit. Agentura Bloomberg s odvoláním na zdroje již v listopadu uvedla, že největší evropská automobilka si u bank hodlá zajistit překlenovací úvěr v takto velkém objemu. Jeden ze zdrojů tehdy uvedl, že automobilka v současnosti tyto peníze nepotřebuje a chce si pouze vytvořit finanční rezervu.

Reuters dnes s odvoláním na zdroje napsal, že Volkswagen se na podmínkách překlenovacího úvěru dohodl se 13 bankovními domy. Každý z nich prý nabídl poskytnout částku ve výši 1,5 miliardy eur či 2,5 miliardy eur.

Americká Agentura pro ochranu životního prostředí (EPA) v září obvinila Volkswagen, že u vozů s naftovými motory používal software umožňující při testování skrývat vysoce nadlimitní hodnoty toxických oxidů dusíku. Volkswagen pak přiznal, že v celém světě software instaloval do zhruba 11 milionů aut.

Začátkem listopadu pak koncern přiznal, že zhruba 800 tisíc jeho vozů vypouští více emisí oxidu uhličitého, než oficiálně udává, takže má i vyšší spotřebu. Automobilka si na počáteční opatření související se skandálem vyčlenila 6,7 miliardy eur. Další výdaje ve výši nejméně dvou miliard eur firma očekává kvůli nesrovnalostem v údajích o emisích CO2.