Volkswagen zákazníky o problémech s emisemi informoval už v dubnu | e15.cz

Volkswagen zákazníky o problémech s emisemi informoval už v dubnu

Volkswagen
Volkswagen
• 
ZDROJ: CTK

ČTK

Sdílet na Facebook Messenger Sdílet na LinkedIn
Volkswagen v dubnu 2015 poslal dopis majitelům některých vozů Audi a VW s naftovým motorem v Kalifornii, ve kterém je informoval o problému s emisemi, který by mohl ovlivnit jejich vůz. Majitelům sdělil, že je potřeba, aby odvezli své auto do autorizovaného servisu kvůli novému softwaru.

Automobilka nevysvětlila, že podniká tuto akci v naději, že uspokojí vládní regulační úřady, které byly stále skeptičtější kvůli nesrovnalostem mezi laboratorními výsledky emisních testů a skutečnými emisemi naftových motorů Volkswagenu, napsala agentura Reuters.

Úředníci kalifornského úřadu pro čisté ovzduší CARB a americké Agentury pro ochranu životního prostředí (EPA) v prosinci 2014 souhlasili, že umožní dobrovolnou kontrolu naftových vozů Volkswagenu, aby automobilka opravila to, co podle ní byla tehdy pouze technická a snadno vyřešitelná závada. V dalších měsících se kontrola rozšířila na celonárodní úroveň.

Nefungovalo to

Mluvčí CARB, který je součástí Kalifornské agentury pro ochranu životního prostředí, Dave Clegern tento týden potvrdil, že dopis byl součástí svolání vozů ke kontrole. „Je to jedna z oprav, kterou nám představili jako možné řešení. Nefungovalo to,“ prohlásil. Volkswagen se k dopisu odmítl vyjádřit. Minulý týden automobilka uznala, že úmyslně klamala úředníky o tom, jak hodně její naftové motory znečišťují ovzduší.

Dopis vyzývající ke kontrole byl určen pro majitele určitých modelů z let 2010 až 2014 s dvoulitrovým naftovým motorem. Majitelé měli kontaktovat servisy kvůli aktualizaci softwaru s cílem opravit problém se špatnou funkcí světelného indikátoru. Uváděl také, že Kalifornie požaduje aktualizace před obnovením registrace vozidla.

Vylepšení motoru

„Software pro řízení motoru vozu byl vylepšen, aby zajistil, že výfukové emise vašeho vozidla jsou optimalizované a fungují efektivně,“ psalo se v dopise. EPA koncem minulého týdne obvinila Volkswagen, že u vozů s naftovými motory používal v posledních zhruba sedmi letech software umožňující při testování emisí skrývat vysoce nadlimitní hodnoty toxických oxidů dusíku.

Ve skutečnosti auta vypouštěla mnohem více škodlivých emisí, než ukazovaly výsledky testů. Volkswagen pak tento týden oznámil, že skandál s emisemi se dotýká 11 milionů vozů po celém světě. Ve třetím čtvrtletí dá firma stranou 6,5 miliardy eur (176,4 miliardy korun) na pokrytí nákladů souvisejících se skandálem.

Americké ministerstvo spravedlnosti zahájilo trestní vyšetřování případu a v sedmi státech bylo již jménem zákazníků podáno nejméně 25 návrhů na hromadné žaloby.

Zahraniční tisk: Obří skandál s koncem v nedohlednu

Autor: ČTK

S předplatným můžete mít i tento exkluzivní obsah

Newslettery