Výjimečná fúze: američtí těžaři plynu se spojí dohodou za miliardy dolarů | E15.cz

Výjimečná fúze: američtí těžaři plynu se spojí dohodou za miliardy dolarů

Výjimečná fúze: američtí těžaři plynu se spojí dohodou za miliardy dolarů
Ilustrační foto
• 
ZDROJ: čtk/ap

ČTK

Ropná a plynárenská skupina Range Resources koupí za zhruba 3,3 miliardy dolarů (78,6 miliardy korun) konkurenčního producenta zemního plynu Memorial Resource Development. Dohoda přichází v době, kdy jsou fúze v tomto sektoru spíše výjimečné a kdy stále více těžebních firem kvůli propadu cen ropy a plynu končí v úpadku.

Range Resources posílí akvizicí na východě USA a v oblasti Mexického zálivu. Akvizice se uskuteční formou výměny akcií a po dokončení dohody by akcionáři Memorial Resource Development měli vlastnit ve sloučené skupině podíl zhruba 31 procent. Range Resources rovněž převezme dluh Memorial Resource Development ve výši 1,1 miliardy dolarů. Dohoda by měla být dokončena ve druhé polovině roku.

Dohoda posílí aktivity Range Resources v oblasti zemního plynu, který má na celkové produkci firmy podíl zhruba 71 procent. Poptávka po zemním plynu se zvyšuje a celosvětová poptávka po této surovině má podle amerického Úřadu pro energetické informace (EIA) v období let 2012 až 2040 stoupnout asi o 83 procent.

Ceny ropy od poloviny roku 2014 kvůli přetlaku nabídky nad poptávkou výrazně klesly, ačkoliv od začátku letošního roku část ztrát již smazaly. Energetické firmy kvůli nižším cenám hledají cesty, jak snížit výdaje a zlepšit ziskovost. Od začátku loňského roku vyhlásilo v Severní Americe bankrot více než 130 firem z řad producentů ropy a zemního plynu i firem, které jim poskytují servis.

Ceny americké ropy WTI v posledním roce Graphical visualization of market data.

Autor: ČTK
 
Newsletter
Využijte služby
zasílání zpráv do vaší
e-mailové schránky!