Výroba aut v Česku silně zpomalila | E15.cz

Výroba aut v Česku silně zpomalila, růst od začátku roku dokázal jedině Hyundai

Českým automobilkám se nedaří vyrábět, výjimkou je Hyundai
Českým automobilkám se nedaří vyrábět, výjimkou je Hyundai
• 
ZDROJ: ČTK / AP / David Zalubowski

ČTK

Sdílet na Facebook Messenger Sdílet na LinkedIn
Vstoupit do diskuze
0

České automobilky za první čtyři měsíce letošního roku výrazně zpomalily tempo výroby, meziročně klesla o 20,3 procenta na 361 349 vozů. Pokles způsobily problémy v dodavatelských řetězcích v souvislosti s válkou na Ukrajině a bojem s pandemií v Číně. V samotném dubnu výroba klesla o čtvrtinu,  oznámilo Sdružení automobilového průmyslu.

Jedinou rostoucí značkou byla nošovická Hyundai, která zvýšila produkci o 14,9 procenta na 103 901 vozidel. Škoda Auto vyrobila ve svých tuzemských závodech 211 359 vozidel, což je pokles o 30,8 procenta. Kolínský závod Toyoty vyrobil 46 089 automobilů, tedy meziročně o 20,1 procenta méně.

„V segmentu osobních vozidel došlo vyjma firmy Hyundai během dubna k dalšímu výraznému poklesu výroby. Na vině není klesající poptávka po nových autech, ale složitá geopolitická situace i proticovidová opatření v Šanghaji, která je centrem čínského autoprůmyslu. Kombinace těchto faktorů komplikovala automobilkám výrobu," uvedl výkonný ředitel sdružení Zdeněk Petzl.

Podívejte se na výrobu Škody Octavia

Video se připravuje ...
Výroba Škoda Octavia

Vozidel s elektrickým pohonem bylo vyrobeno 36 769, což je meziroční pokles o 14 procent. Jejich podíl na celkové produkci se tak dlouhodobě drží na úrovni deseti procent.

„Například produkce elektrického Enyaqu se kvůli přerušení dodávek kabelových svazků z Ukrajiny rozběhla až v posledním dubnovém týdnu a ani kolínská Toyota se bohužel nevyhnula přerušení výroby klíčového modelu Yaris," dodal Petzl.

Autor: ČTK

S předplatným můžete mít i tento exkluzivní obsah

Newslettery