Výrobce autodílů Yazaki bude na východě Slovenska propouštět | E15.cz

Výrobce autodílů Yazaki bude na východě Slovenska propouštět

Továrna Yazaki na Slovensku
Továrna Yazaki na Slovensku
• 
ZDROJ: transport.sk

Tomáš Lemešani

Sdílet na Facebook Messenger Sdílet na LinkedIn
Výrobce dílů pro automobilový průmysl Yazaki hrozí, že ve východoslovenských Michalovcích propustí až tisíc lidí. Rozhodl se totiž část výroby přesunout do levnějšího Rumunska.

Pro východ Slovenska jde již o několikáté velké propouštění v krátké době. Michalovská továrna Yazaki zaměstnává 3200 pracovníků. Podle slovenských Hospodárskych novín by měla o práci přijít třetina z nich. Jak potvrdil odborový ředitel michalovského závodu Ľuboslav Kračanský, část výroby se ze Slovenska přesouvá do rumunských měst Urlaţi a Brăila.

Vedení továrny propouštění nekomentuje. Pravdou je i to, že zaměstnancům ani nebude muset dávat výpověď s odstupným. Většina dělníků má totiž smlouvy na dobu určitou, s letošním datem ukončení platnosti. Yazaki již na Slovensku propouštěla v roce 2010. Tehdy uzavřela továrnu v Prievidzi a výrobu přesunula právě do levnější továrny u Michalovců.

Region v potížích Propouštění v michalovském závodě Yazaki je pro východoslovenský region tragické. Dalších tisíc lidí bez práce v okrese s 18procentní nezaměstnaností znamená velkou sociální zátěž. Nedaleko Michalovců navíc loni zkrachovala i společnost Slovakia Steel Mills, která propustila více než 600 lidí. Východ Slovenska letos počítá i s ukončením výroby továrny Panasonic v Krompachách s více než 600 propuštěnými a uzavřením závodu Railway Components v Prakovcích, kde o práci přišlo 372 lidí.

S předplatným můžete mít i tento exkluzivní obsah