Výrobce Dostihů a Člověče, nezlob se! odchází ze scény. Podnik předá rodině | e15.cz

Výrobce Dostihů a Člověče, nezlob se! odchází ze scény. Podnik předá rodině

Daniel Novák

Daniel Novák

Sdílet na Facebook Messenger Sdílet na LinkedIn

Jedna z nejvýraznějších postav českého hračkářského byznysu Ladislav Mareš se chystá po třiceti letech na odchod ze scény. Tvůrce slavné deskové hry Dostihy a sázky předá společnost Dino Toys dceři Margaretě Šlemínové a jejímu manželovi Janu Šlemínovi. Oba už deset let působí ve vedení společnosti.

„Vlastnická změna je aktuálně v jednání,“ řekl E15.cz ředitel Dino Toys Šlemín.

Přeskupení majetku se dotkne i sesterské společnosti O.K. Oriens Karton. Pod ní spadá samotná výroba deskových her a puzzle v Mnichově Hradišti. Firmu vlastní Mareš napůl s německou hračkářskou skupinou Ludo Fact.  

Dostihy a sázky spatřily světlo světa v roce 1985. Od té doby se prodalo více než tři miliony kusů této hry. Její úspěch pomohl Marešovi po změně poměrů založit Dino Toys.

Firma hodně sází na osvědčené hry a hračky. Kromě nestárnoucích Dostihů a sázek před dvěma lety začala znovu vyrábět plastovou Tatru 148. dělá i klasickou verzi Člověče, nezlob se. Retro zabralo, takže letos společnost oprášila deskovou hru Kamiónem po Evropě. Ta byla v Česku hitem na konci osmdesátých let.  

Podívejte se, jak se v Mnichově Hradiště vyrábí puzzle:

Video se připravuje ...
Dino Toys - výroba puzzle

To vše Dino Toys zajišťuje tržby kolem 137 milionů korun. Sesterská O.K. Oriens Karton k tomu přidává dalších 133 milionů. Ve výrobě má společnost kolem stovky zaměstnanců.

Dino Toys je jeden z mála tuzemských výrobců hraček, který přežil poslední dvě dekády. Patří k nim ještě například závod na dřevěné hračky Detoa vlastněný podnikatelem a senátorem za ODS Jaroslavem Zemanem nebo Efko Miroslava Kotíka, který vyrábí legendárního Igráčka. Žádná z těchto firem zatím střídání generací nezažila.

S předplatným můžete mít i tento exkluzivní obsah