Výrobce vinylových desek GZ Media získal majoritní podíl ve firmě BPtisk

Výroba vinylových desek ve firmě GZ Media

Výroba vinylových desek ve firmě GZ Media Zdroj: anna vackova E15

Výroba vinylových desek ve firmě GZ Media
Výroba vinylových desek ve firmě GZ Media
Výroba vinylových desek ve firmě GZ Media
Výroba vinylových desek ve firmě GZ Media
Výroba vinylových desek ve firmě GZ Media
17
Fotogalerie

Jeden z největších světových výrobců CD, DVD a gramofonových desek GZ Media získal majoritní podíl 67 procenta akcií v příbramské společnosti PBtisk vyrábějící knihy a knihařské zpracování. Uzavřená transakce měla hodnotu zhruba 85 milionů korun, uvedla dnes firma v tiskové zprávě.

GZ Media je také významným evropským polygrafickým výrobcem, zejména v oblasti luxusních obalů. Akvizice posílí jeho možnosti v knihařském zpracování a umožní mu koncentrovat se na rozvoj v dalších oblastech polygrafické produkce.

Přední český výrobce knih a knihařského zpracování PBtisk se 180 zaměstnanci loni dosáhl tržeb 285 milionů korun. Transakce mu má přinést významné nákladové i prodejní synergie, zejména rozšíří jeho odbytové možností na klíčových západních trzích a posílí jeho postavení na konsolidujícím se národním trhu.

GZ Media je světovou jedničkou ve výrobě vinylových desek. Sídlí v Loděnici na Berounsku, kde má svůj hlavní výrobní závod, další provozuje v jihočeské Soběslavi. V minulosti firma expandovala zejména do Severní Ameriky, když založila nový závod na výrobu vinylů nedaleko kanadského Toronta a stala se majoritním vlastníkem jiného producenta gramofonových desek v americkém Memphisu. Letos svou působnost rozšířila také do Francie. V Normandii získala významného producenta CD a DVD nosičů, jehož výrobní zaměření nyní prodělává zásadní přeměnu.

Mezi zákazníky GZ Media patří například hudební vydavatelství Universal Music, výrobce antivirových programů Symantec a prodejce nábytku Ikea, ale i řada menších firem. Vedle hudebních nosičů firma vyrábí třeba obaly na skotskou whisky nebo na vyhlášené francouzské parfémy.

Historie firmy, dříve známé jako Gramofonové závody Loděnice, sahá do roku 1951, kdy v Loděnici vyrobili první gramofonovou desku. V roce 1988 tehdejší Gramofonové závody vylisovaly první CD a v roce 2001 i první DVD ve střední Evropě.