Vznikne evropský železniční gigant. Siemens a Alstom se dohodly na spolupráci ve výrobě vlaků | E15.cz

Vznikne evropský železniční gigant. Siemens a Alstom se dohodly na spolupráci ve výrobě vlaků

Německá průmyslová skupina Siemens a francouzský konkurent Alstom se dohodly na spojení svých železničních operací. Vznikne tak evropský gigant ve výrobě vlaků, který bude schopen lépe obstát v mezinárodní konkurenci, zvláště v boji s čínskou firmou CRRC. 

Siemens bude vlastnit ve společném podniku podíl o něco více než 50 procent. Generálním ředitelem nové firmy bude Henri Poupart-Lafarge z Alstomu. To má pomoci vyvrátit kritiku, že Francie se vzdává kontroly nad další národní průmyslovou ikonou. Centrála firmy nazvané Siemens Alstom bude v Paříži.

Alstom označil spojení za fúzi rovných. Dohodu podpořila správní rada Alstomu a souhlas s ní poskytla i francouzská vláda výměnou za ochranu pracovních míst.

"Tato německo-francouzská fúze mezi rovnými posílá silný signál mnoha způsoby," uvedl generální ředitel Siemensu Joe Kaeser. "Uvádí do praxe evropskou myšlenku a společně s našimi přáteli v Alstomu vytváříme dlouhodobého evropského šampiona v železničním průmyslu."

Dohoda je ranou pro kanadskou firmu Bombardier, která také jednala se Siemensem.

Sloučené tržby dopravních divizí Siemensu a Alsomu, které zahrnují francouzské vysokorychlostní vlaky TGV a německé ICE a také signalizační a železniční technologii, by za minulý fiskální rok činily zhruba 15 miliard eur (390,5 miliardy korun). Po celém světě bude mít nový podnik zhruba 60 tisíc zaměstnanců.

Škoda Auto vyrobila dvacet milionů automobilů. Jubilejním vozem byl Karoq

 
Newsletter
Využijte služby
zasílání zpráv do vaší
e-mailové schránky!