Z oblastí bojů na Ukrajině se podařilo evakuovat přes 4200 lidí, uvedl Kyjev

Obyvatel Mariupolu stojí u improvizovaného hrobu kamaráda, který byl zabit během bombardování města

Obyvatel Mariupolu stojí u improvizovaného hrobu kamaráda, který byl zabit během bombardování města Zdroj: Reuters

Ukrajinská  vicepremiérka Iryna Vereščuková uvedla na facebooku, že z oblastí bojů  se podařilo evakuovat přes 4200 lidí. Asi tisíc z nich pochází z ruskými jednotkami obleženého Mariupolu, kde panuje katastrofální humanitární situace.

Vereščuková upřesnila, že z Mariupolu a Berďansku do Záporoží vlastními auty přijelo 1265 lidí, z nich asi 740 bylo z Mariupolu. Dalších více než 300 obyvatel tohoto strategicky položeného města odvezly autobusy z Rusy ovládaného Berďansku směrem na Záporoží. Do relativního bezpečí v Záporoží se dostalo také 2650 obyvatel různých měst ležících v Luhanské oblasti.

Do Mariupolu vyslal v pátek svůj tým Mezinárodní výbor Červeného kříže který měl vést konvoj 54 autobusů a množství osobních aut. Nakonec se ale musel kvůli podmínkám v oblasti otočit, ještě než se do města u Azovského moře dostal. Ruské ministerstvo obrany dnes večer uvedlo, že vinu na tom, že se zástupci Červeného kříže v pátek ani dnes do Mariupolu nedostali, nese tato mezinárodní organizace.

V Mariupolu, který měl před válkou přes 400 tisíc obyvatel, je ve velmi složitých podmínkách stále kolem 160 tisíc lidí. Na 5000 obyvatel už podle zdejších úřadů přišlo o život.