Zaměstnanci Škody chtějí protestovat před sídlem firmy, kvůli mzdám | E15.cz

Zaměstnanci Škody chtějí protestovat před sídlem firmy, kvůli mzdám

Výroba ve Škoda Auto
Výroba ve Škoda Auto
• 
ZDROJ: CTK

ČTK

Sdílet na Facebook Messenger Sdílet na LinkedIn
Zaměstnanci Škody Auto chtějí 15. dubna protestovat před sídlem společnosti v Mladé Boleslavi. Odbory se s firmou nedohodly na růstu mezd. Automobilka při kolektivním vyjednávání navrhla růst mezd o tři procenta na následujících 12 měsíců. V úterý vypršela dosavadní kolektivní smlouva, odbory na návrh nepřistoupily. Odboráři na začátku kolektivního vyjednávání požadovali nárůst tarifních mezd o 6,5 procenta, poté požadavek o něco snížili, ale neuvedli o kolik.

Podle dnešního vydání týdeníku odborů automobilky Škodovácký odborář udělaly odbory mezi zaměstnanci průzkum, zda jsou ochotni jít protestovat. „Z jejich průzkumu vyplývá, že zaměstnanci jsou připraveni zúčastnit se protestu před sídlem společnosti, takzvaným Pentagonem. Z některých oblastí dokonce zazněly výzvy k okamžité stávce,“ uvedl týdeník.

Podle předsedy odborů Kovo v Mladé Boleslavi Jaroslava Povšíka už odbory zahájily takzvanou pasivní rezistenci.

Průměrný plat? 34 tisíc korun

Škoda Auto zaměstnává v ČR bez agenturních pracovníků a učňů téměř 24 tisíc lidí, průměrná hrubá mzda v dělnických pozicích je kolem 34 tisíc korun. Odbory už s vedením firmy dohodly, že každý tarifní zaměstnanec dostane v květnovém výplatním termínu jako součást mzdy za duben variabilní část bonusu 25 tisíc korun. Včetně fixní části bonusu, vyplácené před letními dovolenými a před Vánoci, tak zaměstnanci celkem dostanou roční bonus asi 60 tisíc korun. Dosavadní kolektivní smlouva bude platit, dokud se odbory s firmou nedohodnou.

Ani ve druhé středočeské automobilce TPCA v Ovčárech u Kolína se zatím odbory s vedením firmy nedohodly, kolektivní smlouva tam také vypršela na konci března. V TPCA je průměrná mzda kolem 30 tisíc korun. Vedení firmy podle posledních informací nabídlo růst mezd asi o 500 korun, odbory požadují přibližně 1340 korun.

Zisk rostl skoro o polovinu

Škoda Auto loni zvýšila zisk o 46 procent na 665 milionů eur, tedy na 18,4 miliardy korun. Svým zákazníkům automobilka dodala rekordní počet 1,037 milionu vozů, což je meziroční nárůst téměř o 13 procent. TPCA zatím loňské hospodářské výsledky nezveřejnila, v roce 2013 tam meziročně klesly tržby i zisk shodně o 13 procent. Tržby činily podle auditovaných výsledků 29,8 miliardy korun, zisk před zdaněním 278,1 milionu korun.

Autor: ČTK

S předplatným můžete mít i tento exkluzivní obsah

Newsletter
Využijte služby
zasílání zpráv do vaší
e-mailové schránky!

Tato stránka využívá služeb Google reCAPTCHA, na kterou se vztahují Smluvní podmínky a Zásady ochrany osobních údajů společnosti Google.