Závodní rada VW se obává rušení pracovních míst kvůli pokutám | E15.cz

Závodní rada VW se obává rušení pracovních míst kvůli pokutám

Volkswagen
Volkswagen
• 
ZDROJ: ctk/AP

ČTK

Pokuty související s emisním skandálem by mohly německý automobilový koncern Volkswagen dohnat k rušení pracovních míst ve Spojených státech i Evropě. Uvedl to dnes šéf závodní rady VW Bernd Osterloh na setkání se zaměstnanci, kterého se zúčastnili rovněž vysocí manažeři podniku. Osterloh vyzval úřady ve Spojených státech, aby při rozhodování o postihu pro Volkswagen vzaly riziko rušení pracovních míst v úvahu.

Americké ministerstvo spravedlnosti počátkem letošního roku podalo na Volkswagen kvůli manipulacím s testy emisí civilní žalobu. Ta by automobilku podle agentury Reuters teoreticky mohla přijít až na 46 miliard dolarů (1,1 bilionu Kč). Volkswagen se navíc s americkými úřady stále nedokázal dohodnout na tom, jakým způsobem zajistí, aby problémové automobily v USA vyhovovaly zákonům o čistotě ovzduší.

„Pokud bude životaschopnost Volkswagenu ohrožena nebývalým finančním postihem, bude to mít také dramatické sociální dopady,“ uvedl Osterloh, který je rovněž členem dozorčí rady Volkswagenu. Koncern zaměstnává přes 600 tisíc lidí ve zhruba 120 závodech po celém světě. V jeho továrně v americkém státě Tennessee pracuje zhruba 2200 lidí, napsala agentura Reutes.

Generální ředitel Volkswagenu Matthias Müller dnes zaměstnancům sdělil, že emisní skandál způsobí automobilce „podstatné a bolestivé“ finanční škody. Upozornil, že bude trvat řadu let, než bude možné vyčíslit celkové finanční dopady skandálu.

Weil: Očekáváme další "nepříjemné zprávy"

Premiér německé spolkové země Dolní Sasko Stephan Weil navíc uvedl, že v souvislosti se skandálem se budou objevovat další „nepříjemné zprávy“. „Celkové škody určitě nebudou malé. To lze říct již dnes,“ dodal. Dolní Sasko vlastní ve Volkswagenu pětinový podíl a Weil je stejně jako Osterloh členem dozorčí rady podniku.

Americká Agentura pro ochranu životního prostředí (EPA) loni v září Volkswagen obvinila, že do vozů s naftovým motorem instaloval software umožňující při testování skrývat vysoce nadlimitní hodnoty toxických oxidů dusíku. Volkswagen pak přiznal, že software instaloval po celém světě do zhruba 11 milionů naftových aut, včetně asi 1,2 milionu vozů české divize Škoda Auto.

Automobilka Volkswagen koncem října oznámila, že se ve třetím čtvrtletí v důsledku skandálu kolem falšování testů emisí propadla do provozní ztráty 3,5 miliardy eur (95 miliard korun). Firma tak vykázala první čtvrtletní ztrátu za více než dvě desetiletí. Volkswagen si ve třetím čtvrtletí dal stranou 6,7 miliardy eur na úpravu aut, do kterých byl problematický software nainstalován.

Autor: ČTK

S předplatným můžete mít i tento exkluzivní obsah

Newsletter
Využijte služby
zasílání zpráv do vaší
e-mailové schránky!

Tato stránka využívá služeb Google reCAPTCHA, na kterou se vztahují Smluvní podmínky a Zásady ochrany osobních údajů společnosti Google.