Zetor propustí skoro polovinu zaměstnanců kvůli ekonomickým potížím

Výroba traktorů Zetor

Výroba traktorů Zetor Zdroj: Zetor

Zetor Major
Zetor Major
Zetor Major
Zetor Crystal
Zetor Crystal
31
Fotogalerie

Brněnský výrobce traktorů Zetor Tractors do konce března 2019 propustí 260 lidí, což je asi 40 procent zaměstnanců. Důvodem jsou ekonomické potíže firmy. O propouštění informovala Česká televize, informaci potvrdil vedoucí odborů Alois Kazelle.

„Včera (v pondělí) jsme se na tom domluvili s vedením společnosti. K propouštění mělo nejspíš dojít dřív, ale vedení očekávalo, že se ve druhém pololetí zvýší odbyt, což se obvykle stávalo. Ke zvýšení odbytu bohužel nedošlo,“ uvedl Kazelle. Dodal, že propouštění se týká profesí napříč podnikem od manažerů po dělníky. Odejít má 131 úředníků, 64 výrobních dělníků, 53 režijních dělníků a 12 manažerů.

Vedení společnosti uvedlo, že potíže začaly počátkem letošního roku s novou legislativou, která zpřísnila bezpečnostní pravidla pro stroje. „Bylo potřeba komplexně modernizovat všechny modelové řady traktorů Zetor. I přes maximální snahu vstupoval Zetor do roku 2018 s omezenou produktovou nabídkou, kterou se podařilo zkompletovat až v srpnu roku 2018. První polovina roku tak byla obchodně horší a ve druhém pololetí se již ztrátu nepodařilo dohnat,“ uvedl výkonný ředitel Zetoru Marian Lipovský.

Legislativa podle něj nutí Zetor investovat do modernizace a vývoje těch částí traktorů, které ale nemají přidanou hodnotu pro zákazníka, ale vedou ke zdražování strojů. „Dalším aspektem, kterému značka čelí, je fakt, že globální hráči s vysokými kvantitami prodejů uvádějí na jednotlivé trhy produkty za extrémně levné ceny, kterým v současném stavu nedokážeme konkurovat,“ dodal Lipovský s tím, že Zetor už plošně snížil mzdy kvůli úspoře nákladů.

Majitel Zetoru, firma HTC Investments připravuje podle Lipovského na příští rok výraznou kapitálovou investici, která umožní v příštím roce pokračovat v započatých změnách.

Podle výročních zpráv několik let společnosti klesají tržby a snižuje se i počet vyrobených traktorů. Zatímco v roce 2014 společnost prodala 4187 traktorů a utržila 3,8 miliardy korun, v loňském roce to bylo 2765 traktorů a tržby 2,9 miliardy. Neustále mírně klesá i počet zaměstnanců, od roku 2014 o 128 lidí.

Vzhledem k nedostatku volných zaměstnanců na pracovním trhu je pravděpodobné, že většina propuštěných najde v Brně jiné povolání. "Už od rána mi telefonují personalisté, abych lidem předal kontakt, je tedy možné, že najdou práci hned," uvedl Kazelle.

Výpovědi začnou v Zetoru rozdávat v průběhu ledna, výpovědní lhůta tak začne zaměstnancům plynout v únoru, většina by jich měla skončit do konce března. Je ale možné, že část zaměstnanců přistoupí na dohodu.