Zisk Unipetrolu za tři čtvrtletí meziročně klesl o dvě třetiny | E15.cz

Zisk Unipetrolu za tři čtvrtletí meziročně klesl o dvě třetiny

Unipetrol
Unipetrol
• 
ZDROJ: ctk

vrb, ČTK

Sdílet na Facebook Messenger Sdílet na LinkedIn
Petrochemická společnost Unipetrol za letošní tři čtvrtletí snížila čistý zisk na 334,8 milionu korun po více než miliardovém zisku ve stejném období loni. Tržby firmě vzrostly na 73,1 miliardy korun ze 64 miliard korun o rok dříve. Neauditované konsolidované výsledky dnes společnost zveřejnila na svých internetových stránkách.

V samotném třetím čtvrtletí Unipetrol hospodařil se ztrátou 128 milionů korun, zatímco ve stejném období loňského roku vykázal zisk 175 milionů korun. Výsledek je v souladu s odhady analytiků, kteří odhadovali ztrátu kolem 126 milionů korun.

Provozní zisk (EBIT) se ve třetím čtvrtletí přehoupl do ztráty 230 milionů Kč po zisku 238 milionů ve stejném období roku 2010. Za poklesem podle firmy stála probíhající periodická zarážka. Provozní zisk ve třetím čtvrtletí pomohly o přibližně 100 milionů korun vylepšit povolenky CO2 (oxidu uhličitého).

„Provozní zisk stáhl dolů výkon rafinérského a petrochemického segmentu. Důvodem jsou špatné makroprostředí (marže), pravidelná odstávka a nižší objem prodejů,“ komentoval výsledky Unipetrolu analytik J&T banky Milan Vaníček. „Pozitivně ovlivnily EBIT vratka pokuty od Evropské komise ve výši 236 milionů korun a operace s emisními povolenkami. Bez těchto jednorázových položek by byla provozní ztráta výraznější,“ dodal.

Výdaje za periodickou odstávku v Litvínově Unipetrol ve třetím čtvrtletí vyčíslil na 800 milionů korun, dalších 500 milionů korun vynaloží ve čtvrtém čtvrtletí. Odstávka již byla dokončena a instalace uvedeny zpět do provozu. Další odstávku chystá Unipetrol v Kralupech v roce 2013 a znovu v Litvínově v roce 2015. Objem zpracované ropy klesl meziročně o 20 procent.

S odstávkou souvisely i nižší prodeje rafinérských a petrochemických produktů. Objem zpracované ropy klesl meziročně o 20 procent.

Unipetrol se zaměřuje na zpracování ropy, distribuci pohonných hmot a petrochemickou výrobu. V roce 2005 se společnost stala součástí skupiny PKN Orlen, která je největším zpracovatelem ropy ve střední Evropě. Skupina patří v Česku k nejvýznamnějším společnostem z hlediska obratu.

Autor: vrb, ČTK

S předplatným můžete mít i tento exkluzivní obsah