Průmysl zrychlil na 9,6 procenta, pomohla výroba motorových vozidel a elektřiny | E15.cz
KoronaHelpdesk E15

Jak uspět v krizi

Průmysl zrychlil na 9,6 procenta, pomohla výroba motorových vozidel a elektřiny

ČTK

Průmyslová výroba v lednu zrychlila meziroční růst na 9,6 procenta z prosincových 2,7 procenta. K růstu nejvíce přispěla výroba motorových vozidel a elektřiny. Klesla naopak produkce těžařů. Tržby z průmyslové činnosti v lednu meziročně vzrostly o 12 procent, hodnota nových zakázek byla vyšší o sedm procent, uvedl Český statistický úřad.

Po očištění od vlivu počtu pracovních dnů vzrostla průmyslová produkce meziročně o 4,3 procenta. Letošní leden měl ve srovnání se stejným měsícem předchozího roku o dva pracovní dny více. Meziměsíčně po vyloučení sezonních vlivů byla průmyslová výroba vyšší o 3,5 procenta.

Výroba aut, která tradičně průmysl táhne, vzrostla meziročně o 18,7 procenta. Výroba a rozvod elektřiny, plynu, tepla a klimatizovaného vzduchu stouply o 13,8 procenta a produkce kovových konstrukcí a kovodělných výrobků o 8,2 procenta. Klesla naopak produkce v odvětvích těžba a dobývání, a to o 14,9 procenta. Nižší byla meziročně i výroba ostatních dopravních prostředků a také tisk a rozmnožování nahraných nosičů.

Německý průmysl oživil, čeká se další růst

Z přímého vývozu průmysl meziročně utržil o 13 procent více. Domácí tržby vzrostly o 10,6 procenta. Nové zakázky ze zahraničí se zvýšily o 6,1 procenta, zatímco nové zakázky v Česku vzrostly o 9,1 procenta.

Průměrný evidenční počet zaměstnanců v podnicích s 50 a více zaměstnanci v průmyslu se meziročně zvýšil o 2,1 procenta. Průměrná hrubá měsíční nominální mzda těchto zaměstnanců meziročně vzrostla o 5,7 procenta na 29 151 korun. Průměrná mzda v loňském čtvrtém čtvrtletí v ČR byla 29 320 korun.

Průmysl loni dál rostl navzdory nestabilnímu strojírenství

Autor: ČTK
 
Newsletter
Využijte služby
zasílání zpráv do vaší
e-mailové schránky!