Ranní check: Češi se prosadili ve světě s endoskopem, kterému pomáhá umělá inteligence

Dobré ráno! Je 169. den v roce, svátek mají Ada a Adolf. V tento den v roce 2013 premiér Petr Nečas oznámil rezignaci na svou funkci. 

Podívejte se na přehled nejdůležitějších událostí posledních hodin.

✅ Český endoskop s AI boduje ve světě, pod svá křídla ho vzala prestižní Mayo Clinic

Docela banální vyšetření zraněného kotníku nasměrovalo Lukáše Louna k touze usnadnit práci lékařům. Úspěch, kterého nakonec se svým startupem MAIA Labs dosáhl, zpečetila nejprestižnější světová klinika Mayo Clinic, když projekt endoskopu s umělou inteligenci vzala pod křídla svého akcelerátoru. Lukáš Loun pro e15 magazín popisuje cestu, která začala u dětských hraček a vyvrcholila právě u projektu pomáhajícím v prevenci rakoviny.

✅ Máj Národní se za týden otevře veřejnosti. Podívejte se, jak bude po rekonstrukci vypadat

Budova slavného obchodního domu Máj v centru Prahy přitahuje pozornost už několik týdnů poté, co se na její fasádě objevily motýlí plastiky umělce Davida Černého. Uvnitř má být obchodní dům po proběhnuvší rekonstrukci také mimořádně originální. Kromě restaurací, supermarketu a obchodů nabídne i zážitkový zábavní park. Veřejnost by měla mít přístup také na střechu objektu.

Generace obézních dětí je časovanou bombou pro zdravotní systém, varuje odborník na výživu. Podívejte se na rozhovor

Video placeholde
• e15

✅ V nejhorším tady všechno necháme a utečeme, říká český podnikatel na Ukrajině

Ruská invaze na Ukrajinu má obrovské dopady i na tamní životní prostředí. Do jeho obnovy se plánuje zapojit česká firma IPR Aqua, dceřiná společnost Dekonta Holdingu, která se zabývá čištěním vody. Během letošního roku chce nedaleko Lvova zprovoznit vlastní továrnu. Její jednatel Jan Ottis v rozhovoru s e15 mluví o tom, proč se rozhodli podnikat přímo na místě a co vyvažuje rizika, která byznys v zemi zasažené válkou nutně přináší.

✅ Chybík a Krištof vyváží brněnskou architekturu do světa. Domy navrhli pro Tiranu i New York

62 architektů, 86 klientů a 18 zemí. Podle této rovnice vytvořilo architektonické studio Chybik + Kristof, které v roce 2010 založil Ondřej Chybík s Michalem Krištofem, v součtu 550 návrhů, vydalo jednu knihu a otevřelo čtyři pobočky. S velkými plány ale nekončí, nyní je směrují k rozvoji svého studia a ke svému oblíbenému Brnu.

Stane se dnes: 

  • V Bruselu se koná neformální summit EU po volbách do Evropského parlamentu.
  • Český statistický úřad zveřejní indexy cen výrobců za květen.
  • Zaměstnanci hutní společnosti Liberty Ostrava, se kterou soud zahájil insolvenční řízení, mohou začít žádat úřad práce o výplatu nevyplacené mzdy.