Autor Poštovny na Sněžce usiluje o cenu architektů s hotelem v Krásné Lípě | E15.cz

Autor Poštovny na Sněžce usiluje o cenu architektů s hotelem v Krásné Lípě

Aparthotel Lípa
Aparthotel Lípa
• 
ZDROJ: Aparthotel Lipa

Matěj Štětka

Sdílet na Facebook Messenger Sdílet na LinkedIn
Architekt Patrik Hoffmann, spoluautor známé Poštovny na Sněžce a vítěz posledního ročníku Národní ceny architektů přihlásil v uplynulých dnech do letošního ročníku stejné soutěže svojí další stavbu, za 120 milionů korun dokončený Aparthotel v Krásné Lípě.

Ten společně s okolním nově zrekonstruovaným penzionem, opraveným historickým domem a tzv. „Továrnou“ - stylovou industriální budovou proměněnou ve sportovní a relaxační centrum vytváří v Krásné Lípě hotelový komplex s přibližně 200 lůžky, který svou velikostí i rozsahem služeb nebude mít v celém Českosaském Švýcarsku obdoby.

„Završilo se dlouholeté úsilí města o plnohodnotnou obnovu centra města“, říká na adresu Aparthotelu Zbyněk Linhart, starosta města, které je označováno za bránu do Českého Švýcarska. Aparthotel totiž vznikl na místě, které bylo dlouhou dobu nezastavěno neboť v minulém století se tam plánovala výstavba tehdy typické skeletové prodejny . „Z tohoto záměru naštěstí zůstaly pouze betonové pásy v zemi“, dodává starosta Linhart.

Aparthotel Lípa Autor: Aparthotel Lipa

Aparthotel tvoří soubor tří objektů, které jsou pod úrovní terénu propojeny jedním podlažím garážových stání a technických prostor. „Právě podzemní garáže umožní vyniknout celé lokalitě “, říká architekt Patrik Hoffman a dodává: „ Chtěli jsme,aby využití nově vzniklého druhého náměstí bylo otevřené a nebylo omezováno parkujícími auty“.

I samotná tvář nového hotelu je velmi zajímavá. „Silueta domu je tvarována tak, aby plynule navazovala na sousední historické objekty“, říká architekt Hoffman a dodává: „Bezprostřední inspirací pro architektonický výraz domu, byla původní lidová architektura dřevěných podstávkových domů ovšem s tím, že chceme udržet moderní architektonické trendy. Z tohoto důvodu jsem použili na probarvené fasády předsazený plášť dřevěných latí z thermoborovice“.

Aparthotel Lípa Autor: Aparthotel Lipa

Jednoduchost a materiálová syrovost blízká lidové architektuře, se uplatnila i v dalších použitých materiálech – přiznané prefabrikované železobetonové stropy, kletovaný beton na podlaze chodeb, hrubá omítky na stěnách výtahových šachet. „V pokojích jsou dřevěné podlahy, jemně probarvené hladké omítky. Interiér je vybaven kvalitním nábytkem s velkou mírou použití dřeva.“, říká architekt Hoffman.

Grand Prix architektů - Národní cena za architekturu je přehlídkou soudobých architektonických prací, kterou pořádá Národní galerie a Obec architektů. Soutěž je otevřená, zúčastnit se jí mohou čeští i zahraniční architekti, projektanti a výtvarníci. Pro letošní rok se předpokládá, že v září budou vyhlášeny nominace a výsledky budou na začátku října. Mezi tím probíhají výstavy s přednáškami vítězů právě uplynulého ročníku. Nejbližší se uskuteční tento čtvrtek, v 18 hodin ve Veletržním paláci a právě Patrik Hoffman představí svůj vítězný projekt rekonstrukce uhelného mlýna v Libčicích nad Vltavou.

Přes poštovnu a mlýn do trafačky

Martin Rajniš: Dřevěný dům má i Bill Gates

Autor: Matěj Štětka
Newsletter
Využijte služby
zasílání zpráv do vaší
e-mailové schránky!

Tato stránka využívá služeb Google reCAPTCHA, na kterou se vztahují Smluvní podmínky a Zásady ochrany osobních údajů společnosti Google.