Ceny hypoték zastavily propad | E15.cz

Ceny hypoték zastavily propad

Ilustrační foto
Ilustrační foto
• 
ZDROJ: ctk

Markéta Žižková

Sdílet na Facebook Messenger Sdílet na LinkedIn
Sazby hypoték klesly z dlouhodobého pohledu na své dno a dá se očekávat, že nyní naopak porostou. Zdražování hypoték ale bude pozvolné, domnívá se výkonný ředitel finanční skupiny Chytrý Honza Jiří Paták. Průměrná úroková sazba hypoték v Česku zůstala v červnu na květnové hodnotě 2,05 procenta, uvádí Fincetrum Hypoindex. Poprvé po 16 měsících nepřetržitých poklesů se tak nesnížila.

Dvě z trojice největších bank, Komerční a Hypoteční banka, už v červnu hypotéky zdražily a podle Patáka se tak dá očekávat, že ostatní banky je budou následovat. Zvýšení úrokových sazeb ovšem bude jen mírné. „Ostrý konkurenční boj sice bankám nedovolí zdražit o více než 0,1 až 0,3 procenta, ale i tak lze říct, že levnější hypotéky, než jsou dnes, už v dohledné době nebudou,“ popsal. Hypotéky však zůstávají stále velice levné. „V minulosti jsme se pohybovali i na úrovních čtyři až šest procent,“ připomněl Paták.

Velmi mírný růst je pravděpodobný i podle hlavního ekonoma finanční skupiny Roklen Lukáše Kovandy, úplně ale nevylučuje ani slabý pokles. „Z dlouhodobého pohledu se v této době nachází průměrná výše sazeb hypoték na svém dně. To ovšem neznamená, že v příštích měsících nemůže ještě mírně klesnout, byť pravděpodobnější už je její pozvolný, velmi mírný růst,“ řekl.

Podle údajů Fincentrum Hypoindexu byl počet hypoték v červnu rekordní. Uzavřeno bylo 10 794 hypotečních úvěrů. Ve srovnání s květnem o 1717 více. Historicky nejvyšší byl i celkový objem hypoték, který dosáhl 19,747 miliardy korun. Úroková sazba byla v červnu na nejnižší hodnotě od roku 2003, odkdy se index vývoj cen hypoték sleduje. Nejvyšší byla v srpnu 2008, kdy dosáhla 5,82 procenta.