Církve žádají po státu už více než 15 tisíc pozemků | E15.cz

Vše o miliardářích

Vše o miliardářích Vstoupit do speciálu

Církve žádají po státu už více než 15 tisíc pozemků

Církve žádají po státu už více než 15 tisíc pozemků
Ilustrační foto
• 
ZDROJ: Mladá fronta

pav

Počet církevních žádostí o navrácení majetku opět stoupl a stát vydal dalších několik nemovitostí. Církve dosud požádaly Státní pozemkový úřad o 15354 pozemků, od půlky srpna je to nárůst o 1415. Uzavřel také další dohody s církevními organizacemi, k dnešku jich je osm a týkají se vydání 12 pozemků o celkové výměře přes 65 tisíc metrů čtverečních. Vyplývá to z webu pozemkového úřadu.

Církve žádají o navrácení majetku také Úřad pro zastupování státu ve věcech majetkových (ÚZSVM), který zatím obdržel 208 žádostí o navrácení majetku. Nově vydána byla jedna, tedy zatím dosud čtyři. Jde o dva pozemky na Mostecku, které získala Náboženská matice, a dva na Příbramsku, kde Rytířský řád Křižovníků s červenou hvězdou získal zpět pozemek pod farou, uvedl dnes Robert Hurt z ÚZSVM.

Státní pozemkový úřad uzavřel dohody na celkem 12 pozemků s Českou provincií Kongregace Milosrdných sester sv. Vincence de Paul, Rytířským řádem Křižovníků s červenou hvězdou, Českou provincií Kongregace Dcer Božské Lásky, Náboženskou maticí.

O majetek žádají církve a náboženské organizace podle přijatého zákona o majetkovém narovnání církví, jehož součástí je i změna financování platů duchovních, které postupně stát přestane platit. Největším aktérem restitucí je římskokatolická církev; kardinál Dominik Duka nedávno řekl, že o většinu nárokovaných nemovitostí už požádala. O majetek žádají například i evangelíci či židovské obce.

Krajské pozemkové úřady připravují desítky dalších dohod o vydání majetku; církve a náboženské organizace žádají o navrácení majetku také u Lesů ČR.

Podle zákona by církve od státu mohly dostat majetek v hodnotě zhruba 75 miliard korun, pokud prokážou nárok. Za nemovitosti, které se podle zákona nevydávají, mají církve získat finanční náhradu 59 miliard korun během 30 let.

Dlouhá cesta církevních restitucí

Autor: pav
 
Newsletter
Využijte služby
zasílání zpráv do vaší
e-mailové schránky!