Dalších 10 milionů. Praha kvůli Metrostavu rozšířila smlouvy s právníky | E15.cz

Dalších 10 milionů. Praha kvůli Metrostavu rozšířila smlouvy s právníky

Metrostav v sobotu 7. prosince přeruší práce na stavbě tunelového komplexu Blanka
Metrostav v sobotu 7. prosince přeruší práce na stavbě tunelového komplexu Blanka
• 
ZDROJ: ctk

ČTK, čap

Sdílet na Facebook Messenger Sdílet na LinkedIn
Arbitráž s Metrostavem ohledně tunelového komplexu Blanka bude stát Prahu další peníze. Magistrát rozšířil smlouvy na právní služby a za právníky, kteří město zastupují při jednáních rozhodčího soudu ohledně problematického tunelu Blanka, zaplatí dalších více než 10 milionů korun. Dohromady jde o částku přes 32 milionů korun.

Rozšíření původní smlouvy z prosince loňského roku rozhodla minulý týden rada města. Potvrdil to náměstek primátora Jiří Nouza (TOP 09).

K jednání ohledně tunelu Blanka se rozhodčí soud při Hospodářské komoře a Agrární komoře vrátí na začátku září. Projedná poslední a patrně nejspornější faktury, především za Trojský most. Ten měl původně stát zhruba 500 milionů korun, nakonec bude jeho cena více než dvojnásobná. Zakázka byla v minulosti zadána bez výběrového řízení, údajně rozhodnutím úředníků.

Neshody Prahy a Metrostavu se týkají především neproplacených faktur za odvedenou práci. Tunel Blanka, který pochází z doby někdejšího primátora Pavla Béma (ODS), se během let prodražil o několik miliard korun a nynější vedení města neví, jak sporné faktury zákonnou cestou zaplatit. Konečný účet za Blanku bude 36,9 miliardy korun.

Čtyři miliardy

Z dřívějšího rozhodnutí soudu vyplynula Praze povinnost zaplatit Metrostavu dohromady čtyři miliardy korun, Metrostavu pak povinnost dokončit Blanku do konce září. Stavební firma tvrdí, že bude ve stanoveném termínu stavba hotová. Na začátku října se otevře Trojský most.

Termín zprovoznění samotného tunelu ale zatím znám není. Vedení města původně mluvilo o říjnu. Nedávno ale politici připustili, že se kvůli instalaci technologií nezbytných pro provoz tunelu zpozdí. Dodavatel, firma ČKD Praha DIZ, mluví o dubnu příštího roku.

Autor: ČTK, čap