Energetické průkazy kvůli Bruselu podraží až o desetitisíce | E15.cz

Energetické průkazy kvůli Bruselu podraží až o desetitisíce

Ilustrační foto
Ilustrační foto
• 
ZDROJ: ZEN

ČTK

Sdílet na Facebook Messenger Sdílet na LinkedIn
Majitelé domů si za nové energetické průkazy budov připlatí až desetitisíce korun. Průkazy totiž budou muset obsahovat nově doporučení, jak konkrétně na energiích ušetřit. Podle informací časopisu Týden změnu podoby průkazů přináší novela vyhlášky o energetické náročnosti budov, kterou muselo připravit ministerstvo průmyslu a obchodu pod hrozbou sankcí ze strany Evropské komise.

Ministerstvo podle týdeníku nemá přesně propočteno, jak velký dopad bude mít změna na cenu průkazů. Předpokládá, že náklady vzrostou v průměru zhruba o desetinu. Podle expertů prý ale zdražení bude vyšší.

„Pokud bude u domu kvalifikovaný návod na to, jak v něm snížit spotřebu tepla, je desetiprocentní odhad zdražení nízký,“ řekl Týdnu Evžen Korec ze společnosti Ekospol. Problémy podle něho budou především u panelových domů, kde může cena vzrůst až na dvojnásobek. U bytových domů nyní může cena v závislosti na jejich velikosti dosáhnout desítek tisíců korun. U rodinných domů náklady vzrostou o stovky až tisíce korun, uvedl Týden.

Komplikace pro zateplování

Mluvčí ministerstva časopisu řekl, že stávající průkazy si majitelé domů zatím měnit nemusí. Platit budou deset let od vydání, nebo do provedení rozsáhlejších stavebních úprav. K nim by ale mělo podle týdne patřit například zateplení budov.

Ministerstvo svůj návrh novely vyhlášky zdůvodňuje tím, že Evropská komise hrozí Česku žalobou a pozastavením evropských dotací z některých operačních fondů bez přijetí změny. Stát by tak podle ministerstva mohlo přijít až o šedesát miliard korun, pokud by podmínky nesplnil.

Průkaz energetické náročnosti musejí mít od ledna majitelé budov s plochou nad 1500 metrů čtverečních. Vlastníci bytových domů, administrativních budov, stavebníci a společenství vlastníků si budou muset takzvané energetické štítky nechat zpracovat podle nedávné novely pouze v případě prodeje nebo pronájmu těchto staveb.

Petr Holub: Stát by měl přispívat na zateplení domů čtvrtinou

Autor: ČTK
Newsletter
Využijte služby
zasílání zpráv do vaší
e-mailové schránky!

Tato stránka využívá služeb Google reCAPTCHA, na kterou se vztahují Smluvní podmínky a Zásady ochrany osobních údajů společnosti Google.