Expanze nových nákupních center v Česku zpomalí | e15.cz

Expanze nových nákupních center v Česku zpomalí

Arkády Pankrác
Arkády Pankrác
• 
ZDROJ: Anna Vackova/E15

>duk

Sdílet na Facebook Messenger Sdílet na LinkedIn
V loňském roce se trh v České republice rozrostl o pět nových nákupních center, tedy stejně jako o rok dříve. V následujících dvou letech se ale takový nárůst čeká nedá, i když bude stále silnější než v nejhubenějším roce 2011, kdy v Česku přibylo jediné obchodní centrum. Vyplývá to z odhadů agentury GfK.

„V nejbližších dvou letech (2015 a 2016) se oproti rokům 2013 a 2014 opět projeví další snižování intenzity expanze nákupních center,“ uvedl analytik GfK František Diviš. Během těchto dvou let se chystá otevření dalších šesti nových obchodních center.

Tři z toho jsou tradiční (Central Kladno, Galerie Stromovka, AuPark Hradec Králové), dva multifunkční projekty s významnou obchodní složkou (Centrum Palmovka, OD13 Zlín) a jedno factory outlet centrum (The Prague Outlet na severozápadě od Prahy). Jejich celkový rozsah činí přes 100 tisíc metrů čtverečních hrubých pronajímatelných ploch.

„I v následujícím období 2017 a 2018)lze navzdory zvyšující se obsazenosti trhu očekávat výstavbu či revitalizaci dvou až tří nákupních center ročně,“ dodal Diviš. V nejbližší době se ale také například připravuje rozšíření některých stávajících významných obchodních center jako je Centrum Chodov či Olympia Olomouc.

Vývoj počtu nákupních center od roku 2007Autor: GfK

Vrcholu dosáhl rozmach v letech 2007 a 2008, kdy se trh rozrostl o osm, respektive devět nových nákupních center. Pak počet nově otevřených center prudce klesl až na jediné nové před čtyřmi lety, kterým byla pražská Galerie Harfa. Pak se trend opět obrátil a následující rok byla uvedena do provozu tři nová nákupní centra a předloni pak ještě o dvě více. Předloni to tak znamenalo nárůst o 134 tisíc metrů čtverečních hrubých pronajímatelných ploch.

Také loni bylo dokončeno pět nákupních center - dvě v Ústeckém kraji (Galerie Teplice, Pivovar Děčín), dvě v Praze (Quadrio, OC Lužiny) a jedno ve Frýdku-Místku (OC Frýda).

„V rámci těchto nákupních center se zvýšila hrubá pronajímatelná plocha nákupních center v České republice o 80 tisíc metrů čtverečních, což je nejméně od roku 2011. V historii však nejde o abnormálně nízké číslo, obdobně na tom byla expanze nákupních center v České republice např. v letech 2003, 2010 či 2011,“ dodal Diviš.

Autor: >duk

Nejčtenější

Newslettery