Halu Amazonu u Prahy postaví japonská Kajima

Ilustrační foto (Sklad Amazonu v německém Grabenu)

Ilustrační foto (Sklad Amazonu v německém Grabenu) Zdroj: Anna Vackova, E15

V bolestech se rodící projekt dvou obřích skladů amerického Amazonu v Česku spěje alespoň v Dobrovízi u Prahy konečně ke startu samotné výstavby. Tendr developerské společnosti Panattoni na velkou stavbu vyhrála původem japonská společnost Kajima. Deníku E15 to potvrdil zdroj obeznámený s průběhem soutěže.

„Se společností Kajima se jedná o smlouvách. Nic však není uzavřené,“ sdělil nicméně ředitel Panattoni v Česku Pavel Sovička. Podobně se vyjádřil také jednatel tuzemské Kajimy Jaroslav Ezr.

Stavba má být hotová nejpozději do června 2015. Investorem je sice Panattoni, podle hlasů znalých poměrů si ale vše kolem stavby určuje Amazon. A tlačí cenu co nejvíce dolů. „Zakázka je vysoutěžená za tvrdých podmínek. Kajima během stavby nesmí udělat chybu, protože jinak na tom prodělá,“ uvedl zdroj.

Hodnotu zakázky na velkou halu v Dobrovízi nikdo nekomentoval. Když však byla loni ve hře pro sklad Amazonu ještě sousední Jeneč, stálo v projektové dokumentaci, že se cena bude pohybovat kolem jedné miliardy korun.

Základní kámen haly Amazonu v Dobrovízi položí zástupci největšího e-shopu světa a developera dnes. Přitom právě letošní září bylo pro Američany termínem, na který původně plánovali zprovoznění skladu, a to i v Brně. Zatímco v Dobrovízi ale radnice, občané i developer nakonec společnou řeč našli, s Brnem se Amazon kvůli byrokratickým průtahům minimálně na čas rozloučil.

Jedno logistické centrum již Amazon v Dobrovízi u Prahy provozuje. Loni na podzim tam otevřel sklad pro takzvanou reverzní logistiku, tedy pro zboží, které němečtí zákazníci vrátí nebo reklamují. Během tří let Amazon sliboval vytvořit v tomto centru až tisíc dlouhodobých pracovních míst a dalších sedm stovek krátkodobých úvazků během sezonní špičky. Ve skladu, který se má otevřít příští rok, najde práci 1500 lidí.