Janáčkovo kulturní centrum v Brně bude dvakrát dražší | E15.cz

Vše o netradičních investicích

Vše o netradičních investicích Vstoupit do speciálu

Janáčkovo kulturní centrum v Brně bude dvakrát dražší

Janáčkovo kulturní centrum v Brně bude dvakrát dražší
Projekt Janáčkova kulturního centra Brno
• 
ZDROJ: atelierm1.cz

ČTK

Náklady na výstavbu koncertního sálu Janáčkovo kulturní centrum v Brně se vyšplhají až na 1,3 miliardy korun. Ukázala to aktualizace investičního záměru, který dříve počítal s náklady okolo půl až tři čtvrtě miliardy. Podle primátorova náměstka Matěje Hollana jsou v částce zohledněny všechny potřebné výdaje a není zbytečně nízká tak, aby se v průběhu staveb musela dvakrát zvyšovat. Sál má být hotový v roce 2019 a nabídne 1250 míst, doplnil Hollan. Město chce stavbu zahájit koncem roku 2017.

Janáčkovo kulturní centrum bude na rohu Besední a Veselé ulice. Brno na něj bude žádat peníze od státu a Jihomoravského kraje. „Samotné město takové náklady utáhnout nemůže. Jsme ochotní do toho dát půl miliardy korun,“ uvedl Hollan.

Podle něj bude sál velmi moderní a jeho akustika bude na špičkové úrovni. „Bude to největší koncertní sál v České republice s kapacitou 1250 míst. Doufáme, že přiláká přední světové hvězdy, ale také návštěvníky nejen z České republiky, ale také ze Slovenska, Rakouska a Polska,“ uvedl Hollan.

Právě primátorův náměstek zodpovědný za kulturu tuto stavbu významně prosazuje. Procestoval mnoho evropských zemí, aby se inspiroval jejich koncertními síněmi. Byl v Maďarsku, Polsku, Dánsku, Británii, Německu nebo Finsku. Hollanovy cesty po Evropě se setkaly s kritikou opozice ale také jiných politiků, podle kterých si Hollan udělal z města cestovní kancelář a za krátkou dobu procestoval tolik peněz, co někteří politici z předešlého vedení dohromady.

Stavba za dva roky

Město chce zahájit stavbu sálu na konci roku 2017 tak, aby plynule navázala na první etapu, která spočívá ve výstavbě podzemních garáží pro 200 aut.

Myšlenka na vznik Janáčkova kulturního centra v Brně vznikla už dávno. Dosud se ale nikdo ke stavbě neměl kvůli scházejícím penězům. Centrum bude domovem pro brněnskou filharmonii, která nemá pro zkoušení vyhovující podmínky. Více než stočlenné těleso se nevejde na pódium Besedního domu, kde filharmonie sídlí.

V Janáčkově divadle, kde jsou koncerty, zase nejsou vhodné akustické podmínky. „Díky novému sálu konečně posluchači ocení kvalitu orchestru a věřím, že Brno také přiláká špičkové zahraniční umělce, které nyní nemáme kam zvát,“ uvedla ředitelka Filharmonie Brno Marie Kučerová. Brno každoročně hospodaří s rozpočtem okolo 11 miliard korun. Výstavba Janáčkova kulturního centra bude v příštích letech patřit mezi jednu z nejvýznamnějších investic.

Autor: ČTK
 
Newsletter
Využijte služby
zasílání zpráv do vaší
e-mailové schránky!