Kauza Blanka: Metrostav rozšířil žalobu proti Praze o další miliardu | E15.cz

Kauza Blanka: Metrostav rozšířil žalobu proti Praze o další miliardu

Kauza Blanka: Metrostav rozšířil žalobu proti Praze o další miliardu
Tunel Blanka
• 
ZDROJ: ctk

ČTK

Stavební společnost Metrostav podruhé rozšířila žalobu proti Praze kvůli tunelu Blanka, tentokrát o miliardu korun. Jde mimo jiné o peníze za Trojský most. Žalovaná částka za nezaplacené faktury tak dohromady činí 3,7 miliardy korun.

Podle mluvčího Metrostavu Františka Poláka jde o poslední část dluhu. Další stání soudu, který spory mezi Prahou a stavební firmou řeší, je v pátek.

Spor se dostal k rozhodčímu soudu poté, co Metrostav 7. prosince loňského roku stavbu tunelu přerušil. Důvodem jsou především neproplacené faktury, ale i to, že Praha jako investor neschválila další postup prací.

Stavbaři tak podle Metrostavu nemohli pokračovat. Praha tvrdí, že peníze na faktury má, obává se ale, že je nemůže zákonnou cestou proplatit. Do arbitráže vstoupila mimo jiné i kvůli obavě, že jsou smlouvy s Metrostavem neplatné.

Na most není smlouva

Na stavbu Trojského mostu, která je součástí celého komplexu, podle dřívějších informací údajně není řádná smlouva. Původní cena půl miliardy se navíc navýšila až na odhadovaných 1,2 miliardy korun.

Na pátek je naplánováno další stání rozhodčího soudu. Tentokrát by podle informací ČTK mohlo padnout rozhodnutí. Soudci zřejmě Praze uloží povinnost zaplatit, Metrostav zřejmě dostane za úkol stavbu ve stanoveném termínu dokončit.

Důležitá dopravní stavba, která vyjde Prahu zhruba na 36 miliard korun, měla původně sloužit řidičům už v roce 2011. Termín se později odsunul na jaro 2014, nyní Praha mluví o září. Opozice ale tento termín zpochybňuje.

Autor: ČTK
 
Newsletter
Využijte služby
zasílání zpráv do vaší
e-mailové schránky!