Kontroverzní soudce Kozák znovu odkládá důležitý insolvenční verdikt | E15.cz

Kontroverzní soudce Kozák znovu odkládá důležitý insolvenční verdikt

Jan Kozák
Jan Kozák
• 
ZDROJ: ctk
Daniel Novák

Daniel Novák

Tahanice amerického developerského obra Prologis se skupinou firem z daňových rájů o lukrativní pozemky u Brna nebere konce. Insolvenční soudce Jan Kozák již podruhé odročil rozhodnutí, jestli parcely v Syrovicích určené na velký realitní projekt jsou součástí majetkové podstaty zkrachovalé firmy Deveplan. Od ní si Američané pozemky koupili v roce 2009.

Uskupení neprůhledných společností registrovaných od Kypru přes Gibraltar po Belize ale tvrdí, že transakce byla kvůli právní vadě neplatná a mají být zpeněžené v rámci konkurzu Deveplanu.

Poslední jednání v případu se uskutečnilo v polovině dubna. Již tehdy Kozák odsunul vynesení verdiktu na závěr měsíce s tím, že případ je složitý a potřebuje od všech účastníků písemná vyjádření. „Je to nestandardní, ale nic za tím nehledejte,“ řekl tehdy.

Na konci dubna se ovšem strany sporu dozvěděly, že budou muset dál čekat. Kozák rozsudek posunul o dva týdny. Jako důvod uvedl přehlcení ostatní agendou. Ani v novém termínu se však nic nestalo. Bez bližších podrobností Kozák odsunul verdikt o dalších čtrnáct dní.

Soudci Janovi Kozákovi před čtyřmi lety hrozila ztráta taláru kvůli kontroverzním postupům typu konkurzu OP Prostějov nebo pily Javořice. Jeho odvolání navrhoval tehdejší ministr spravedlnosti Jiří Pospíšil (ODS). Kozák obvinění omítnul jako neopodstatněná. Kárnou žalobu na Kozáka a další soudce stáhnul Pospíšilův nástupce Pavel Blažek.

Mossack Fonseca i CS fondy

Offshorové firmy vystupující v přetahované o jihomoravské pozemky nejsou v tuzemsku žádnými nováčky. Například kyperská SG Solar Green se ještě pod jménem Lapursa snažila od státu dostat miliardové odškodné kvůli vytunelovaným CS fondům.

Další firmu Online Services s adresou na tichomořském ostrově Samoa zase zakládala panamská advokátní kancelář Mossack Fonseca. Ta se v poslední době dostala na první strany novin kvůli obrovskému úniku dokumentů, jež ukazují na maskování neprůhledných toků peněz byznysmenů, politiků i celebrit z celého světa.

Online Services vystupovala loni rovněž v roli věřitele fotbalového klubu Slavia ještě před vstupem čínského investora. V souvislosti se zájmem na úspěchu firem z daňových rájů v tomto případu se objevila jména podnikatelů Martina Bendy a Pavla Petroviče.

Ti v minulosti také spolupracovali s Mossack Fonseca. Benda však jakoukoli účast v této věci popřel. Petrovič se s odkazem na doporučení advokátů nevyjadřuje. Do kauzy brněnských pozemků se již vložilo také tamní Krajské státní zastupitelství. V přípisu soudci Kozákovi státní zástupkyně Dagmar Řičánková uvedla, že se ztotožňuje s právní argumentací Prologisu.

Newsletter
Využijte služby
zasílání zpráv do vaší
e-mailové schránky!

Tato stránka využívá služeb Google reCAPTCHA, na kterou se vztahují Smluvní podmínky a Zásady ochrany osobních údajů společnosti Google.