Krize zamíchala silami na kancelářském trhu | E15.cz

Krize zamíchala silami na kancelářském trhu

kanceláře, reality
kanceláře, reality
• 
ZDROJ: freedigitalphotos.net

Denisa Novotná

Sdílet na Facebook Messenger Sdílet na LinkedIn
Zatímco největší tuzemští stavitelé bytů zatím dokázali krizi vesměs ustát, aktivita mezi developery administrativních center doznala změn. Ukázaly to žebříčky 50 nejvýznamnějších firem v oboru za uplynulé desetiletí, které pro region střední a východní Evropy sestavily poradenská firma REAS a odborný časopis CEE Construction & Investment Journal (CIJ).

Kancelářští developeři v Česku přitom patřili vedle Poláků k nejaktivnějším. Do 50 největších se jich dostalo 18, rezidenčních firem figuruje v žebříčku jen šest.Nejvíc kanceláří postavila v Česku v letech 2000 až 2010 původem americká společnost AIG/Lincoln, která se umístila v rámci celého regionu na čtvrtém místě.

Jejím hlavním projektem byl The Park na pražském Chodově. Hned za ní následovala tuzemská firma Passerinvest a do první desítky se probojoval ještě CTP Invest, který staví i průmyslové haly a sklady.
Do konce roku 2010 firmy většinou dokončovaly projekty zahájené před krizí. V nových podmínkách se pak někteří významní developeři kvůli finančním problémům či slabé poptávce stáhli do ústraní. Žádný projekt nezahájil AIG/Lincoln a v realitních kruzích se hovoří o jeho pravděpodobném odchodu z českého trhu. Naopak Passerinvest je po letošním dokončení a pronájmu budovy Filadelfie bance UniCredit tuzemskou kancelářskou jedničkou.

Z původní top 50 skončila firma ECM REI v konkurzu a na místě přešlapují Hochtief Development s plánovaným projektem v Letňanech, Sekyra Group s Rohanským ostrovem a přestavbami nádražních území, česko-irský Red Group s brownfieldem Waltrovka nebo dluhy zmítaná skupina Orco. Naopak na český i polský trh expanduje slovenská společnost HB Reavis, která figurovala na třetím místě za polskými developery.

Z šestice rezidenčních developerů, která obstála v konkurenci 50 největších, pokračují v nových, byť úspornějších, projektech všichni s výjimkou uskupení Sekyra Group. To se snaží doprodat své před krizí postavené byty a žádný nový rezidenční projekt nezahájilo. Poradenská společnost REAS nicméně očekává, že přeskupování sil a konsolidaci trhu není ještě konec. „Seznam top hráčů bude nejspíš brzy vypadat jinak,“ předpovídá ředitel výzkumu REAS Maximilian Mendel.

Největší developeři v ČeskuAutor: CIJ

Čtete rádi E15.cz? Nominujte nás v anketě

v kategorii zpravodajství.

Autor: Denisa Novotná