Majitele kanceláří čekají modernizace

kanceláře, reality

kanceláře, reality Zdroj: freedigitalphotos.net

Ještě před pár lety to byly moderní kancelářské budovy na nejvyšší úrovni. I na nich se ale rychle podepsal zub času a potřebují třeba vyměnit klimatizaci či výtahy, popřípadě změnit jméno a image. Řeč je o pražských administrativních centrech starých deset a více let.

Řada firem proto volí stěhování do nových kancelářských budov, jež jim kromě modernějšího prostředí často nabízejí i řadu finančních pobídek. Majitelé starších center je proto budou muset v nejednom případě rekonstruovat, jinak budou mít potíže sehnat nájemce, shodují se poradenské firmy.

„Společnosti se stále více starají o to, jak mohou vhodné kanceláře zvýšit produktivitu zaměstnanců. A právě to jim nejmodernější budovy umožňují,“ uvedl deníku E15 šéf kancelářských pronájmů poradenské firmy CBRE Bert Hesselink. V Praze je podle CBRE na 77 moderních kancelářských center starších deseti let. Dalších 22 budov slouží déle než patnáct let.

A právě „baráky“ v této druhé kategorii tvoří horké adepty na rekonstrukci. Posledním příkladem starší budovy, která podstupuje rekonstrukci, je Myslbek v ulici Na Příkopě. Její majitel tam nedávno zahájil dvouletou modernizaci, do níž investuje milion eur.

O nové kanceláře, které budou brzy k nastěhování, nouze není. Developeři nyní v metropoli podle CBRE staví 230 tisíc metrů čtverečních administrativních ploch a o nájemce se perou. „Nájmy nutně kvůli tomuto trendu jít dolů nemusí, na trhu se ale bude objevovat více pobídek typu nájemních prázdnin nebo příspěvku na vybavení kanceláří,“ uvedl ředitel české pobočky konzultantské firmy Colliers Omar Sattar.

Otázkou je, kdo zaplní „díry“ po odstěhovaných firmách. Například z Kateřinské ulice se poradci z PwC odstěhovali do novějších prostor na sklonku loňského roku. Uvolněné místo dosud nikdo neobsadil.

Marie Passburgová: Překvapilo mě, jak obtížné je koupit tady pozemky a něco na nich stavět

Veselé krabice od miliardáře z Humpolce