Metrostav získal miliardovou zakázku na stavbu metra v Helsinkách | E15.cz

Metrostav získal miliardovou zakázku na stavbu metra v Helsinkách

Metro v Helsinkách
Metro v Helsinkách
• 
ZDROJ: AB Lamichhane via Wikimedia Commons (CC BY 2.0)

ČTK

Smlouvu na výstavbu trasy metra v Helsinkách v délce 2,77 kilometru podepsali zástupci Metrostavu a společnosti Länsimetro Oy. Zakázku za přibližně 33 milionů eur (cca 890 milionů korun) získal Metrostav ve sdružení s finskou společností Destia. Práce začnou již tento měsíc.

Metrostav bude provádět ražby tunelů a injektáže (vhánění zpevňovací směsi pod tlakem do konstrukce), finský partner zajistí lomovou ražbu ve stanici Espoonlahti, ražbu vertikálních šachet a odvoz vyrubaného materiálu.

Pro Metrostav to není první zakázka ve skandinávských zemích. Již dříve se podílel nebo se stále podílí například na stavbách tunelů Hédinsfjördur a Nordfjordur na Islandu nebo tunelů Veitastrond a Joberg v Norsku.

Vzhledem ke stagnujícímu stavebnímu trhu v ČR dosahuje Metrostav včetně svých dceřiných společností přes 30 procent svých tržeb v zahraničí.

Loni Metrostav vykázal čistý zisk 451,6 milionu korun, meziročně o 0,3 procenta méně. Tržby mu poklesly o 0,6 procenta na 19,21 miliardy korun.

Autor: ČTK
Newsletter
Využijte služby
zasílání zpráv do vaší
e-mailové schránky!

Tato stránka využívá služeb Google reCAPTCHA, na kterou se vztahují Smluvní podmínky a Zásady ochrany osobních údajů společnosti Google.