„Minidomy“ jsou v kurzu. Lidé se zajímají o malé a levné stavby | E15.cz

„Minidomy“ jsou v kurzu. Lidé se zajímají o malé a levné stavby

Tereza Čapková

Malé, skromné a energeticky úsporné. Potřeby lidí pomýšlejících na vlastní bydlení se začínají měnit, po velkých, zdobných a barevných palácích takzvaného „podnikatelského baroka“ přišlo vystřízlivění, lidé mají čím dál větší zájem o levné „minidomy“.

O novém směru, kterým se vydává stavební trh, se podle architekta Davida Krause hovoří i na akademické půdě. „Na školách se nyní často řeší mini zadání, jako jsou úsporné byty, domy, sauny nebo noclehárny,“ sdělil Kraus serveru E15.cz.

Za zájmem podle něj stojí jak změna myšlení klientů, kteří preferují bezúdržbovost, malé náklady na energie a úklid, tak i nedostatek peněz u části stavebníků. „Také to může mít vazbu na snížení výběru velkých pozemků, domů či bytů,“ uvedl Kraus. Svou roli v novém trendu podle něj může hrát i inspirace Japonskem a Asií.

Zvýšenou poptávku po bydlení ve vlastním malém domě zaznamenal také architekt Jan Šesták ze studia pha. Vysvětlení má pro to několik, může se podle něj jednat například o odložené investice z období finanční krize. Lidé ale podle Šestáka také možná začínají chápat, že úspornější řešení, omezení některých potřeb a touhy po prostoru zároveň neznamenají, že by musela utrpět kvalita bydlení. Malý dům je podle něj už svou podstatou ekologický.

Na novou vlnu v bydlení zareagovali i podnikatelé a malé domy zařadili do svých nabídek. „Poptávka po tomto typu domů na stavebním trhu stoupá, proto jsme připravili na podzim minulého roku nabídku našeho „nejmenšího“ domu,“ sdělila mluvčí společnosti RD Rýmařov Lucie Matulová. Průměrná cena objektu, který má zastavěnou plochu včetně pergoly a garážového stání okolo 109 metrů čtverečních, se pohybuje do dvou milionů korun. Firma v loňském roce v České republice postavila celkem 274 domů, z toho do kategorie „malých“ spadalo 177 staveb. Předloni dokončila společnost 362 „minidomů“ a o rok dříve 349 objektů.

Nabídka malých domů se zastavěnou plochou do 80 metrů čtverečních je na trhu poměrně široká, od jednodušších dřevostaveb po luxusnější rezidence. Zatímco za katalogovou stavbu se zastavěnou plochou šedesát metrů čtverečních lidé v průměru zaplatí okolo 1,8 milionu korun, náročnější projekt na míru se může vyšplhat až do několika milionů korun. Půdorys standardních malých domů bývá podobný, kuchyně s obývacím pokojem, koupelna a dva menší pokoje. Záleží ale na konkrétních projektech.

Malé bydlení lze vybudovat i na stroměMalé bydlení lze vybudovat i na stroměAutor: Don Grahman CC BY-SA 2.0 Flickr
Malé bydlení je možné vybudovat i na stromě (foto Flickr)

O malé stavby mají podle Matulové nejčastěji zájem mladé rodiny, které chtějí mít vlastní bydlení nebo manželské páry s odrostlými dětmi, pro něž jsou jejich vyprázdněné domy už zbytečně velké. Výhody malého domu jsou podle ní jasné, nižší cena a energetická náročnost a malá zastavěná plocha, není proto nutné kupovat velký pozemek.

Zvykat si naopak musí rodina na malý prostor a na to, že se bude potřeba uskrovnit ve svých požadavcích. Což ale naopak podle Matulové ocení starší zákazníci, kteří nepotřebují tolik místností.

Autor: Tereza Čapková
 
Newsletter
Využijte služby
zasílání zpráv do vaší
e-mailové schránky!