Na Hagiboru vyroste další bytový dům. Celá čtvrť bude dokončena v roce 2030

Dokončení výstavby budovy Kappa je plánováno na rok 2027.

Dokončení výstavby budovy Kappa je plánováno na rok 2027. Zdroj: Crestyl

CRESTYL - Hagibor - Kappa
CRESTYL - Hagibor - Kappa
CRESTYL - Hagibor - Kappa
CRESTYL - Hagibor - Kappa
CRESTYL - Hagibor - Kappa
8
Fotogalerie

O další, v pořadí již pátý rezidenční objekt se počátkem příštího roku začne rozrůstat polyfunkční areál Hagibor. V sousedství Rádia Svobodná Evropa na rozhraní pražských Strašnic a Vinohrad jej na pozemcích o rozloze dosahující bezmála 78 tisíc metrů čtverečních buduje developerská společnost Crestyl. Celkové investiční náklady na realizaci nové čtvrti přesáhnou devět miliard korun.

První dvě rezidenční budovy – Alfa a Beta – byly v areálu projektu Hagibor dokončeny před dvěma lety. Další dvě – Gamma a Delta – se nacházejí v závěrečné fázi výstavby a hotovy budou už letos v létě. A s výjimkou domu Delta, který ještě před zahájením výstavby koupila investiční společnost Invesco Real Estate, jsou byty ve všech rezidenčních objektech na Hagiboru určeny na prodej. Delta pak nabízí bezmála 170 jednotek k pronájmu.

Kromě více než 250 bytů, které pátá rezidenční budova projektu Hagibor na trh přinese, přízemí domu nabídne obchody, restaurace a služby. Obyvatelé a jejich návštěvy pak budou moci využívat zelený vnitroblok.

Autorem architektonického návrhu připravovaného bytového domu, nesoucího označení Kappa, je ateliér Ian Bryan Architects (IBA), z jehož pera ostatně pochází podoba všech rezidenčních objektů na Hagiboru. Rukopis tohoto ateliéru ale najdeme například i na dalším, již dokončeném projektu developerské společnosti Crestyl, a tím je rezidenční část DOCKu v pražské Libni.

Dokončení výstavby budovy Kappa, která bude v rámci areálu stát na pozemku ležícím nejblíže stanici metra Želivského, je plánováno na rok 2027.

Autorem architektonického návrhu připravovaného bytového domu, nesoucího označení Kappa, je ateliér Ian Bryan Architects.Autorem architektonického návrhu připravovaného bytového domu, nesoucího označení Kappa, je ateliér Ian Bryan Architects.|Crestyl

Symbióza funkcí

Kromě bytových domů bude v nové čtvrti postupně vybudována i šestice administrativních budov. První dvě jsou již dokončeny, výstavba dalších se připravuje. Architektonický návrh všech šesti kancelářských objektů pochází z ateliéru Bogle Architects, který stojí například za podobou evropského výzkumného centra Eli Beamlines zaměřeného na laserovou techniku, jež vyrostlo v Dolních Břežanech u Prahy.

Celý areál Hagiboru, jehož kompletní dokončení je plánováno na rok 2030, propojí náměstí a centrální pěší bulvár, který budou lemovat obchody a služby. První by se měly otevřít již v tomto roce a patřit k nim bude například restaurace, drogerie či cukrárna. Ještě před letními prázdninami to bude asijské bistro, na podzim pak kavárna a kantýna.

„V Hagiboru klademe velký důraz na veřejný prostor. Jeho koncepci řídí Michel Desvigne, nejvýznamnější krajinářský architekt současnosti, který je autorem urbanistických řešení, veřejných prostor a parků po celém světě – například v Paříži, Tokiu nebo Detroitu,“ říká Viktor Peška, obchodní ředitel skupiny Crestyl.

Video placeholde
Nejdražší byty v České republice • Videohub

Na Hagiboru Desvigne vše spojil do jednoho harmonického celku. Zeleň tak v rámci areálu propojí, ale zároveň oddělí kancelářské a obytné prostory, vytvoří místo pro hry, pikniky, sport nebo komunitní život. Koruny stromů odcloní ruch ulice a zajistí klid na terasách. „Navíc kvalitní krajinná architektura dlouhodobě zvyšuje hodnotu nemovitosti a dělá z dobré lokality skvělou adresu,“ dodává Peška.

Developerská a finanční skupina Crestyl působí na středoevropském realitním trhu již bezmála tři desítky let a mezi její připravované tuzemské projekty patří kromě čtvrti Hagibor, která je již ve výstavbě, například rekonstrukce a dostavba komplexu Savarin v centru Prahy či brněnský Dornych.