Nabídkové ceny bytů v minulém čtvrtletí klesly o dvě procenta | e15.cz

Nabídkové ceny bytů v minulém čtvrtletí klesly o dvě procenta

Byty
Byty
• 
ZDROJ: Sedmicka

ČTK

Sdílet na Facebook Messenger Sdílet na LinkedIn
Nabídkové ceny bytů v Česku se v letošním druhém čtvrtletí snížily o dvě procenta. V Praze klesly o 3,2 procenta, mimo hlavní město o 0,9 procenta. Vyplývá to z údajů na webu Českého statistického úřadu (ČSÚ).

„Z analýzy vývoje nabídkových cen bytů je zjevná pokračující cenová stagnace, která je primárně výsledkem převisu nabídky nad poptávkou,“ komentoval čísla partner poradenské společnosti KPMG Česká republika Pavel Kliment. Významnější růst cen bydlení podle něj pravděpodobně nelze očekávat dřív, než znovu ožije spotřebitelská poptávka.

Kromě nižších cen přinesla krize na realitním trhu také změnu ve skladbě stavěných bytů. „Největší developerskou aktivitu v posledním půlroce na pražském trhu s novými byty sledujeme v nižším cenovém segmentu od 40 tisíc do 50 tisíc korun za metr čtvereční, které se staví ve vnějších částech hlavního města,“ řekl analytik poradenské společnosti Jones Lang LaSalle Ondřej Novotný. Dražších bytů developeři podle něj staví jen málo, soustřeďují se hlavně na prodej již postavených jednotek.

V květnu podle statistiků stavaři zahájili v Česku výstavbu 2985 bytů, což je meziročně o 6,4 procenta víc. Počet dokončených jednotek v pátém měsíci meziročně poklesl o 18,8 procenta na 2023 bytů.

ČSÚ při výpočtu nabídkových cen vychází z veřejně dostupných zdrojů, například z nabídek realitních kanceláří. Podle mnoha odborníků se ale nabídkové a realizované ceny, tedy takové, za které se byty skutečně prodají, můžou výrazně lišit. Například zástupci serveru realitymix.cz a sítě realitních kanceláří dumrealit.cz nedávno uvedli, že rozdíl mezi nabídkovými a skutečnými prodejními cenami stoupl za posledních 12 měsíců z šesti na 12 procent. Nabídkové ceny tuzemských bytů jsou podle nich v průměru o pětinu nižší než před vypuknutím finanční krize v roce 2008.

Autor: ČTK
Newslettery