Nadšení developerů z tuzemských hor ochladlo | E15.cz

Nadšení developerů z tuzemských hor ochladlo

Nadšení developerů z tuzemských hor ochladlo
ilustrační foto
• 
ZDROJ: vasebyty.cz

Denisa Novotná

Pár týdnů hlavní lyžařské sezony není dostatečným důvodem pro koupi bytu v tuzemských horách. Poté, co na české domácnosti začala doléhat finanční krize, couvají developeři z řady projektů. Navíc se zvyšuje konkurence z druhé strany hranic.

„V současné době jsme pozastavili všechny plánované projekty výstavby horských apartmánů,“ řekl deníku E15 manažer developerské společnosti Bemett Jan Koubík. Firma už jen doprodává poslední apartmány v Deštném v Orlických horách a Ramzové v Jeseníkách. „Horský apartmán je jedna z věcí, kterou k životu nezbytně nepotřebujete, a proto také logicky jednou z prvních, které se v případě nenadálého zhoršení ekonomické situace budete chtít zbavit. Postupné ochlazování trhu rekreačních nemovitostí pozorujeme už od roku 2009,“ říká Koubík.

V nabídce realitních a dražebních společností je aktuálně velké množství pozemků s připravenými projekty. Týká se to i lokalit, kde dřív panoval čilý stavební ruch, jako jsou Špindlerův Mlýn nebo Harrachov. V tomto krkonošském středisku vzniklo v minulých letech přes šest stovek rekreačních bytů. Podobný boom zažívala nedávno Šumava. Na prodej je tam teď například pozemek s projektem komplexu tří budov v developery dříve vyhledávané obci Borová Lada uprostřed šumavského národního parku.

Bytům v českých horách, jejichž ceny začínají na milionu korun a někdy i výrazně výš, konkurují nabídky na druhé straně hranice. Plzeňská realitní kancelář inzeruje na německé straně Šumavy dvoupokojový apartmán za 850 tisíc korun či garsonku v Bavorské Rudě za 750 tisíc korun.

Problémem některých tuzemských horských areálů bývají nedostatečné možnosti zábavy a dalších aktivit kromě tradičních zimních sportů. Na Klínovci v Krušných horách chybí i obchody se základními potravinami, přičemž nejbližší prodejna je v německém Oberwiesenthallu. Zájemci o nové apartmány proto přibývají pomalu. Investor loni dokončené první etapy projektu Klínovec Meadows začal nedávno nabízet byty a řadové domky ve svém komplexu i ke krátkodobému pronájmu.

Autor: Denisa Novotná
 
Newsletter
Využijte služby
zasílání zpráv do vaší
e-mailové schránky!