Notifikace Evropské komise by stavební předpisy odsunula za rok 2016 | e15.cz

Notifikace Evropské komise by stavební předpisy odsunula za rok 2016

Ilustrační foto
Ilustrační foto
• 
ZDROJ: CTK

ČTK

Sdílet na Facebook Messenger Sdílet na LinkedIn
Pokud bude Evropská komise (EK) vyžadovat notifikaci, vejdou novelizované stavební předpisy v Praze v účinnost na začátku ledna příštího roku. Původně to přitom mělo být po polovině letošního roku. Náměstek primátorky hlavního města Matěj Stropnický (Trojkoalice) řekl, že vyjádření komise, zda je notifikace nutná či nikoli, by mělo přijít do tří týdnů.

V úterý rada města projedná odkládané zadání novely předpisů. Koalice se podle některých informací neshoduje na jejich podobě.

Ministerstvem pro místní rozvoj nedávno zrušené stavební předpisy vyvolávají v Praze už několik měsíců bouřlivou debatu. Ještě předtím, než v říjnu loňského roku vešly v účinnost, vyvolala billboardová lobby silnou mediální kampaň. Nesouhlasila totiž s regulací reklamy, kterou předpisy přinášely. Architekti a developeři naopak změnu přivítali. V lednu se kvůli předpisům demonstrovalo. Začala se o ně navíc zajímat policie.

Hlavním důvodem zrušení předpisů byla podle ministerstva výtka, že nebyly předloženy k odsouhlasení Evropské komise. Jenže odborníci se na nutnosti takzvané notifikace neshodují. Stropnický se proto v lednu dopisem obrátil na komisi. Pokud potvrdí nutnost notifikace, pak bude podle harmonogramu rada novelu schvalovat až v říjnu, v účinnost pak vejde na začátku ledna 2016. V případě, že notifikace nutná nebude, proces se urychlí a předpisy začnou platit na začátku září, řekl Stropnický. V mezičase budou v Praze stejně jako v dalších českých městech platit předpisy obecné.

Obnovitelné zdroje energie

Nové stavební předpisy by podle Stropnického měly klást důraz na využití obnovitelných zdrojů energie ve stavebnictví, ochranu zeleně před zástavbou a výškovou regulaci města. Podle informací z koalice mají ale radní se Stropnického návrhy problém. Původně měla rada zadání projednat už v lednu, několikrát ale toto téma odložila.

Pražské stavební předpisy jsou prováděcím předpisem ke stavebnímu zákonu. Město v prosinci loňského roku avizovalo, že se proti případnému zrušení předpisů bude bránit právní cestou. Zatím tak ale kvůli rozdílným názorům radních neučinilo.

Autor: ČTK

Nejčtenější

Newslettery