O dráhu na pražské letiště se zajímá tajemný investor | E15.cz

O dráhu na pražské letiště se zajímá tajemný investor

Pražské letiště
Pražské letiště
• 
ZDROJ: E15 Stepan Bruner

ČTK

Sdílet na Facebook Messenger Sdílet na LinkedIn
Problém dlouhodobě chybějícím rychlým spojením pražského letiště s centrem města se rozhodl vyřešit neznámý soukromý investor. Projekt, který k posouzení dopadu stavby na životní prostředí podala stavební firma OHL ŽS, počítá s tříkilometrovým tunelem pod rychlostní silnicí R6 a vzletovými dráhami.

Trať na letiště by se napojit na současnou trať Praha - Kladno u zastávky Hostivice - Jeneček, odkud by vlaky jezdily k druhému letištnímu terminálu.

Kdo skutečně za projektem stojí, není známo. „Správa železnic s tím nemá nic společného. Oznamovatelem je stavební společnost OHL ŽS, která prý projekt připravuje pro soukromého investora,“ řekl mluvčí Správy železniční dopravní cesty Jakub Ptačinský. Spojitost s projektem dále vyloučily pražský magistrát a letiště. Stavení firma se k investorovi nevyjádřila.

Letiště Praha vítá jakékoliv spojení, které zlepší dostupnost letiště a zvýší komfort cestování, uvedla mluvčí společnosti Eva Krejčí s tím, že letiště čeká, dokud nebude hotová studie proveditelnosti, která určí nejvýhodnější trasu železničního spojení.

Správa železnic totiž v současnosti řeší otázku, zda letiště napojit na trať z Masarykova nádraží do Kladna, nebo vlaky vést z pražského hlavního nádraží přes Smíchov a pražský Semmering. S oběma variantami počítá i projekt samotného napojení, který si nechala zpracovat OHL ŽS.

Po propojení tratí bude muset dopravce využívající přípojku na letiště požádat o přidělení kapacity na státní infrastrukturu a bude muset splňovat stanovené technologické požadavky pro drážní dopravu, dodal Ptačinský s tím, že dosud se správcem státních tratí nikdo nejednal.

Plán napojení pražského letiště na železniční trať Praha-Kladno, který předkládá společnost OHL ŽS Autor: OHL ZS
Plán napojení pražského letiště na železniční trať Praha-Kladno

Autor: ČTK
Newsletter
Využijte služby
zasílání zpráv do vaší
e-mailové schránky!

Tato stránka využívá služeb Google reCAPTCHA, na kterou se vztahují Smluvní podmínky a Zásady ochrany osobních údajů společnosti Google.