O úvěr z programu Panel 2013+ je zatím malý zájem | e15.cz

O úvěr z programu Panel 2013+ je zatím malý zájem

Ilustrační foto
Ilustrační foto
• 
ZDROJ: Petr Horky

ČTK

Sdílet na Facebook Messenger Sdílet na LinkedIn
Státní fond rozvoje bydlení (SFRB) přijal devět žádostí vlastníků panelových domů o dlouhodobý nízkoúročený úvěr na opravy budov z nového programu Panel 2013+. ČTK to řekla Jana Marešová ze SFRB.

Program Panel 2013+ má pro zájemce zatím připraveno 210 milionů korun, které však určitě stačit nebudou. „Jsme si vědomi, jaká je podinvestovanost bytového fondu, proto počítáme s tím, že pokud zájem vlastníků převýší plánovaný objem, budeme jednat o získání dalších prostředků buď přerozdělením objemu, který máme celkově na programy letos vyčleněny, případně další intervencí,“ uvedl ředitel SFRB Jiří Koliba. Fond je podle něj schopný připravit jen v letošním roce až miliardu korun navíc.

Žádosti o dlouhodobý nízkoúročený úvěr mohou podávat vlastníci bytového fondu, tedy právnické i fyzické osoby, města a obce, družstva a společenství vlastníků jednotek. Úvěr lze využít pro opravy poruch domů, pro snížení energetické náročnosti domů, modernizaci bytových jader či opravy společných prostor

Úvěr na 90 procent výdajů

Nízkoúročené úvěry bude poskytovat přímo SFRB. Úroková sazba bude odvozena od výše Evropské referenční sazby, která je od letošního ledna 1,09 procenta, konečný úrok bude vypočten podle bonity žadatele a splnění podmínky de minimis. Úrok bude fixován po celou dobu splácení, kterou je možno sjednat až na 30 let. Úvěr může krýt až 90 procent výdajů.

Žadatel musí podat žádost před zahájením stavebních prací a minimálně po dobu pěti let dům musí sloužit k bydlení. Program Panel 2013+ navazuje na předchozí Panel a Nový Panel, které fungovaly jedenáct let. Pomáhaly všem vlastníkům bytů bez rozdílu. Díky programům bylo v panelových domech opraveno zhruba 400 tisíc bytů.

Fond bydlení bude mít na opravy bytových domů k dispozici také 600 milionů korun, které v podobě nízkoúročených půjček zajistí unijní podpůrný nástroj s názvem Jessica. O tyto peníze můžou ale žádat jen majitelé domů z měst, jejichž radnice mají vypracovaný takzvaný Integrovaný plán rozvoje měst.

Autor: ČTK
Newslettery