Obchody s podnikatelskými nemovitostmi váznou | E15.cz

Obchody s podnikatelskými nemovitostmi váznou

kancelář
kancelář
• 
ZDROJ: profimedia.cz

Denisa Novotná

Sdílet na Facebook Messenger Sdílet na LinkedIn
Tuzemský trh komerčních nemovitostí se za letošní tři čtvrtletí meziročně propadl o více než tři čtvrtiny na 452 milionů eur, tedy zhruba 11 miliard korun. V celé střední Evropě investice do realit klesly o 59 procent, jak uvedla realitní poradenská společnost Cushman & Wakefield (C&W).

„Uzavírá se méně transakcí a zároveň se prodlužuje doba nutná pro jejich dokončení. Přesto je zájem investorů silný, přinejmenším v Polsku a České republice. V jednání je několik velkých transakcí,“ uvedl partner C&W Charles Taylor. Přes silnější závěr roku poradci očekávají za celý letošní rok pokles realitních investic v Polsku, Česku, Maďarsku, na Slovensku a v Rumunsku celkem o 43 procent na přibližně 3,5 miliardy eur. „To je výrazně méně ve srovnání s loňskými rekordními 6,1 miliardami eur,” dodal Taylor.

Zájem investorů se letos přesunul zpět z maloobchodního do tradičního kancelářského sektoru. Od ledna do konce září byly pro investory nejatraktivnější kancelářské budovy, ve střední Evropě tvořily 53 procent transakcí. Dalších 37 procent investovaných peněz směřovalo do nákupních center, na průmyslové nemovitosti zbylo osm procent z celkového objemu.
Středoevropský trh se snaží zotavit z otřesů v eurozóně a investoři podle C&W připravují nové strategie.

Vlastníci nemovitostí zvažují přecenění vlastněných objektů nebo chtějí investovat do jiných typů produktů. Vnímají, jak se změnily ceny, a poměřují náklady a rizika související s držením nemovitostního majetku. Díky tomu mohou být na prodej v příštích šesti měsících další budovy. Nabídku rozšíří také nemovitosti z portfolií fondů, jejichž doba se postupně naplňuje a začínají se nemovitostí zbavovat. Do likvidace vstupují i některé německé realitní fondy.

Autor: Denisa Novotná
Newsletter
Využijte služby
zasílání zpráv do vaší
e-mailové schránky!

Tato stránka využívá služeb Google reCAPTCHA, na kterou se vztahují Smluvní podmínky a Zásady ochrany osobních údajů společnosti Google.