Obnovte práce na D1, jinak vypovíme smlouvu, hrozí Žák stavební firmě | E15.cz
KoronaHelpdesk E15

Jak uspět v krizi

Obnovte práce na D1, jinak vypovíme smlouvu, hrozí Žák stavební firmě

Obnovte práce na D1, jinak vypovíme smlouvu, hrozí Žák stavební firmě
Oprava dálnice D1
• 
ZDROJ: ctk

ČTK

Ministr dopravy Zdeněk Žák vyzval firmu OHL ŽS k okamžitému obnovení prací na dálnici D1 na Vysočině. Jinak hrozí ministerstvo vypovězením smluv, vyklizením místa stavby a obnovením provozu v krizovém stavu. Vadí mu, že firma ultimativně požaduje od státu zvýšení ceny. OHL ŽS následně uvedla, že rekonstrukce bude pokračovat příští týden. Práce na D1 se zastavily mezi Lhotkou a Velkou Bíteší, podle Ředitelství silnic a dálnic (ŘSD) kvůli tomu, že stav krajnic je horší, než se předpokládalo.

Žák prohlásil, že stavaři používají řidiče jako rukojmí v boji o navyšování cen staveb. „Upozorňuji všechny dodavatele, že stát nebude ustupovat nátlaku na umělé navyšování cen staveb takzvanými vícepracemi, natož pak ultimativnímu jednání hraničícímu s vydíráním,“ sdělil ministr úřednické vlády. Zároveň podle mluvčího úřadu vyzval Žák ředitele ŘSD Davida Čermáka k přípravě všech možných variant řešení, včetně okamžitého vypovězení smluv se zhotovitelem a obnovení provozu na dálnici.

Šéf ŘSD ve středu uvedl, že se ve zmíněném úseku D1 po odstranění betonových desek z krajnice vozovky ukázalo, že je dálnice v horším stavu, než s jakým počítal projekt oprav. „Únosnost na krajnicích je menší, než se předpokládalo,“ řekl. Pravděpodobně se tak podle něj nepodaří položit nový povrch ani v jednom jízdním pásu ještě letos. OHL ŽS, která D1 u Velké Bíteše opravuje, proto zastavila stavbu.

Podle Žáka ministerstvo nezpochybňuje, že se mohly objevit problémy se stavem krajnice D1. „Mně vadí, že stejný problém se vyskytl na několika úsecích, ale zatímco ostatní dodavatelé pokračují v pracích a při tom řeší technický problém, jakých se při takové stavbě vyskytne mnoho, tak jeden z nich to řeší zastavením prací a vysláním ultimativního požadavku směrem ke státu o navýšení ceny,“ řekl ministr. „Pokud by se ukázalo, že se tam opravdu musí postavit něco nákladnějšího, než je v projektu, je stanovený postup, jak toho dosáhnout. Rozhodně to není důvod, aby někdo dělal taková silácká gesta, jako je zastavování dopravy,“ dodal.

Mluvčí OHL ŽS Taťjana Pelíšková sdělila, že se firma s ŘSD dohodla na technickém způsobu řešení opravy. „Naši technici a projektanti nyní nepřetržitě pracují, abychom mohli v průběhu příštího týdne pokračovat v pracích na dálnici D1,“ uvedla.

České televizi Žák řekl, že chápe tragickou situaci ve stavebnictví. „Firmy podrážejí ceny až na hranici nákladů, a potom při samotné výstavbě je jakákoli maličkost ekonomicky ohrožuje,“ uvedl. I přesto chce ale přitvrdit přístup státu k navyšování nákladů na stavby. Na pondělí odpoledne svolal schůzku šéfů státních investorských organizací. Plánuje jim dát za úkol, aby postupovali mnohem přísněji při schvalování víceprací. „To bude přímo svázáno s personální zodpovědností samotných ředitelů,“ oznámil.

V současnosti je v daném úseku dálnice doprava ve směru na Prahu vedena ve dvou jízdních pruzích zúžených směrem ke středovému dělícímu pásu. Pravý jízdní pruh má šířku 3,25 metru, levý měří tři metry. V úseku je omezena rychlost na 80 kilometrů v hodině. „Zastavení prací na opravě dálnice v úseku Lhotka - Velká Bíteš se nijak neodrazilo v režimu dopravy,“ řekla dnes krajská policejní mluvčí na Vysočině Dana Čírtková. Kolony se zde podle ní netvoří.

Autor: ČTK
 
Newsletter
Využijte služby
zasílání zpráv do vaší
e-mailové schránky!