Palác Flora koupila za téměř pět miliard realitní skupina Atrium | E15.cz

Palác Flora koupila za téměř pět miliard realitní skupina Atrium

palác Flora
palác Flora
• 
ZDROJ: wikimedia

Denisa Novotná

Sdílet na Facebook Messenger Sdílet na LinkedIn
Pražské obchodní centrum Palác Flora změnilo majitele. Za 191 milionů eur, v přepočtu zhruba 4,7 miliardy korun, ho koupila společnost Atrium European Real Estate. Investor a developer, který se zaměřuje na maloobchodní nemovitosti ve střední a východní Evropě, získal Palác Flora od izraelské realitní firmy AFI Europe a společnosti Avestus Capital Partners s irskými kořeny.

Atrium má v současné době zájem hlavně o centra v Polsku, Česku a na Slovenku. Letos například koupilo obchodní komplex Promenáda ve Varšavě za 171 milionů eur. Podle agentury Reuters bude nákup Paláce Flora financovat částečně akciemi, z části úvěrem. Atrium European Real Estate kontrolují izraelská realitní společnost Gazit-Globe a finanční skupina Citigroup. Akvizice zvýší hodnotu výnosového portfolia Atria na zhruba dvě miliardy eur , tedy necelých 50 miliard korun. Česká republika se na hodnotě portfolia firmy podílí přibližně z 23 procent a je pro ni druhým největším trhem za Polskem.

Firmu AFI Europe plně ovládá rovněž izraelská realitní společnost Africa Israel Properties, která je součástí obchodního seskupení Africa Israel Investments. AFI Europe byla také developerem Paláce Flora, jehož polovinu v roce 2004 prodala.

Palác Flora má 38 800 metrů čtverečních pronajímatelné plochy, z čehož 20 tisíc zaujímají nákupní prostory se 130 obchody a přes 17 tisíc metrů čtverečních tvoří kanceláře.

Zatím největším letošním investičním obchodem na trhu maloobchodních nemovitostí byl v tuzemsku prodej centra Olympia Brno společnému podniku německé realitní společnosti ECE a evropského správce nemovitostí Rockspring. Prodávajícím byla rovněž mezinárodní realitní skupina Somerston. Cena transakce dosáhla údajně 250 milionů eur.

Autor: Denisa Novotná