Penta hledá kupce pro Florentinum, může vydělat 7,5 miliardy

Florentinum

Florentinum Zdroj: Tomes Michael/E15

Investiční skupina Penta se rozhodla prodat svůj kancelářský komplex Florentinum naproti pražského Masarykova nádraží. Skupina již zahájila přípravné práce prodeje, případné zájemce chce oslovit pravděpodobně během května. V nejbližší době vybere poradce prodeje. Prodej Florentina, jako jednu z možností po jeho naplnění nájemci, Penta avizovala již při jeho otevření před dvěma roky.

Podle serveru iHned.cz odhadují realitní makléři cenu Florentina okolo 275 milionů eur, tedy zhruba 7,5 miliardy korun. To by Pentě zajistilo návratnost kapitálu v řádu desítek procent.

Podle mluvčího Penty Iva Mravinace jsou v současnosti výhodné podmínky pro prodej. „Penta si neponechává talismany. Dneska je hlad i po obyčejných budovách, pro prodej Florentina je ideální doba,“ řekl.

Pilotní projekt v realitách

Florentinum je prvním realitním projektem Penty v Česku a stálo zhruba 160 milionů eur, v přepočtu asi 4,4 miliardy korun. Budova nabízí celkem 49 tisíc metrů čtverečních hrubé plochy kanceláří v devíti podlažích, 7860 metrů čtverečních obchodních ploch, 3426 metrů čtverečních skladů a 602 parkovacích míst. Součástí je 3000 metrů čtverečních velké náměstí a Desfourská zahrada. Na ni navazuje nově otevřený hotel Motel One. Hlavními nájemci jsou společnost EY a advokátní kancelář Havel, Holásek & Partners nebo Renomia.

Penta budovu České typografie, bývalého sídla deníku Rudé Právo, koupila od rakouské společnosti S+B CEE Beteiligungsverwaltungs v lednu 2010. Stavba začala v březnu roku 2012, zkolaudovaná byla v říjnu 2013.

V Praze vlastní ještě kancelářský komplex Aviatica v areálu Waltrovka v pražských Jinonicích. Ten postupně doplní bytovými a rodinnými domy. Celkové náklady na Waltrovku přesáhnou pět miliard korun.

Penta je středoevropská investiční skupina, založená v roce 1994. Působí zejména ve zdravotnictví, finančních službách, výrobě, maloobchodu a v realitách. Skupina vlastní aktiva v hodnotě 6,7 miliardy eur (přes 180 miliard korun). Penta působí ve více než deseti zemích Evropy a má svoje zastoupení v Praze, Bratislavě, Varšavě, Mnichově, kyperském Limassolu, Amsterdamu a na ostrově Jersey.