Praha postaví „zahradní město 21. století“. Součástí budou stovky obecních bytů

Pražský magistrát by měl mít do konce letošního srpna vybraného projektanta bytového domu na pozemku mezi ulicemi Peroutkova a Jinonická v Praze 5.

Pražský magistrát by měl mít do konce letošního srpna vybraného projektanta bytového domu na pozemku mezi ulicemi Peroutkova a Jinonická v Praze 5. Zdroj: Hlavní město Praha

Pražský magistrát by měl mít do konce letošního srpna vybraného projektanta bytového domu na pozemku mezi ulicemi Peroutkova a Jinonická v Praze 5.
2
Fotogalerie

Pražský magistrát po letech slibů výrazně pokročil v chystaném rozšiřování bytového fondu. V následujících letech plánuje zahájit výstavbu stovek městských bytů, které budou určeny k pronájmu. Magistrát chce tímto způsobem řešit stále se prohlubující krizi dostupnosti bydlení.

Město plánuje v příštích letech postavit zhruba 850 bytů ve dvou projektech. Větší, který bude zahrnovat přibližně 800 bytových jednotek, vznikne v Dolních Počernicích. Menší o padesáti bytech vyroste v Peroutkově ulici v Radlicích.

„Pozemek v Dolních Počernicích je svou velikostí ideální příležitostí, aby se stal příkladem moderního urbanistického řešení, půjde o zahradní město 21. století,“ říká náměstek pražského primátora pro územní rozvoj Petr Hlaváček.

V případě projektu v Dolních Počernicích nyní Pražská developerská společnost zpracovává takzvaný masterplan. Jedná se o celkové urbanistické pojetí území, které zabírá přibližně 12,9 hektarů. Po dokončení masterplanu město vyhlásí architektonickou soutěž na jednotlivé etapy projekty.

V Počernicích má v horizontu 10 až 12 let vzniknout zhruba 800 bytových jednotek v rodinných, řadových a nízkopodlažních bytových domech se společnými zahradami a vnitrobloky. Součástí projektu budou i menší komerční prostory pro maloobchodní prodejny, provozovny drobných služeb a lékařské ordinace. Na parcelách též vznikne základní škola. Podle dosavadních předpokladů začne výstavba v roce 2025, definitivně hotovo bude v roce 2034.

Menší projekt v Peroutkově

Pražský magistrát letos pokročí také s přípravou menšího bytového projektu v Radlicích. Do konce srpna chce mít vybraného projektanta bytového domu na pozemku mezi ulicemi Peroutkova a Jinonická v Praze 5, kde má vyrůst 50 obecních bytů. Předběžná projednání projektu by se měla uskutečnit v prvním čtvrtletí příštího roku. Výstavba odstartuje pravděpodobně po roce 2023.

Oba projekty má na starosti Pražská developerská společnosti, kterou město založilo loni. Společnost připravuje dalších několik projektů městských bytů. Jedná se například o projekty na parcelách na Nových Dvorech v Praze 4, u Libeňského mostu, v Horních a Dolních Počernicích a na Černém Mostě. Magistrát podle dřívějších informací již Pražské developerské společnosti svěřil pozemky o rozloze asi 419 tisíc metrů čtverečních s tržní hodnotou 2,94 miliardy korun.

VIDEO: Projekt zásadní modernizace Masarykova nádraží

Video placeholde
• Správa železnic