Pražské Centrum Chodov čeká masivní rozšíření za 4,5 miliardy | e15.cz

Pražské Centrum Chodov čeká masivní rozšíření za 4,5 miliardy

ČTK

Sdílet na Facebook Messenger Sdílet na LinkedIn
Vlastník nákupního Centra Chodov, společnost Unibail-Rodamco, investuje do jeho rozšíření a modernizace 4,5 miliardy korun (165 milionů eur). Obchodní plocha se zvýší z 61 tisíc na 100 tisíc metrů čtverečních. Centrum bude mít po dostavbě 296 prodejen, nejvíc v České republice. Deset procent plochy mají zabírat restaurace. Rozšířený obchodní dům se má otevřít na podzim roku 2017.

Chodov se po dostavbě stane jedním z největších obchodních center v Česku, nabídka bude zahrnovat 165 značek. Vedle přístavby nové části se modernizace postupně dočkají i stávající prostory centra. Nově bude vybudováno kino s 18 sály, podle firmy má jít o největší a nejmodernější tuzemský promítací multiplex.

„Rozšíření Centra Chodov dlouhodobě vnímáme jako jeden z našich nejvýznamnějších investičních plánů v rámci středoevropského regionu. Cílem projektu je poskytnout zákazníkům plnohodnotnou alternativu nakupování a zábavy v centru Prahy,“ uvedl výkonný ředitel firmy pro střední Evropu Arnaud Burlin.

Restaurační zóna bude mít 43 jednotek a přesune se do nově vybudované části centra. „Budeme nabídku restaurací rozšiřovat, budeme tomu věnovat minimálně deset procent celkové plochy, to znamená 10 tisíc m2 bude zaměřeno právě na jídlo,“ uvedla ředitelka leasingu Unibail-Rodamco pro ČR a Slovensko Zuzana Janurová. Přibude také přes tisíc parkovacích míst, celkem jich tak budou mít návštěvníci k dispozici 3400.

Práce na dostavbě již probíhají. Centrum se rozšíří na místo bývalého obchodního centra Růže, které bylo na začátku letošního roku zbouráno. „Uvidíme jaké bude soužití místních obyvatel s tímto projektem, uvidíme jak to bude dál fungovat v okolí. Je to v mých očích jeden z mála developerských projektů, který přináší pozitiva stávajícím obyvatelům Prahy 11,“ uvedl starosta Prahy 11 Jiří Štyler. Centrum podle něj jednak poskytuje pracovní příležitosti, ostatním občanům pak nabízí nákupy na velmi vysoké úrovni.

Unibail-Rodamco je největší evropská akciová společnost investující do komerčních nemovitostí. Působí ve 12 zemích EU. Hodnota portfolia skupiny činí 35,7 miliardy eur (zhruba 964 miliard korun). V ČR firma provozuje i pražské Centrum Černý Most, které před dvěma lety také prošlo modernizací.

Největší nebude

Obchodní centrum Chodov bude sice po ohlášeném rozšíření nabízet nejvíce obchodů, největším centrem však zůstane OC Letňany, které nabízí přes 180 obchodů na ploše přes 125 tisíc metrů čtverečních. K největším nákupním centrům v zemi se řadí i další pražská obchodní centrum jako například Nový Smíchov, Metropole Zličín, Galerie Harfa, Centrum Černý Most, Arkády Pankrác a Avion Shopping Park Praha, všechny mají přes 40 tisíc metrů čtverečních obchodní plochy.

Nákupních parků v Česku stále přibývá, developeři je staví hlavně v menších městech. Počet nákupních parků v Česku se blíží hranici 200. Celková plocha nákupních parků podle metodiky realitní poradenské společnosti Cushman & Wakefield (C&W) na konci loňského roku vzrostla na 815 204 metrů čtverečních z předloňských 775 884 metrů čtverečních. Tato plocha ale nezahrnuje prodejny potravin, hobbymarkety a velkoplošné prodejny nábytku.

Řada nákupních center se však potýká s malou obsazeností svých obchodních prostor. Podle informací C&W z letošního dubna je přes 54 000 metrů čtverečních ploch nepronajatých. Podle loňských informací realitní poradenská firmy DTZ se rozdíly v návštěvnosti mezi nejúspěšnějšími a méně úspěšnými nákupními stále centry prohlubují. V Praze se například s nízkým zájmem nájemců potýkají či potýkaly centra Galerie Butovice, Eden nebo Šestka.

Autor: ČTK

Nejčtenější

Newslettery