Pražské radnice válčí s developery, vyhrožuje se soudy a arbitrážemi | E15.cz

Vše o netradičních investicích

Vše o netradičních investicích Vstoupit do speciálu

Pražské radnice válčí s developery, vyhrožuje se soudy a arbitrážemi

Pražské radnice válčí s developery, vyhrožuje se soudy a arbitrážemi
Výkonný ředitel společnosti Lordship Václav Matoušek
• 
ZDROJ: ctk
Daniel Novák

Daniel Novák

Vztahy mezi developerskými firmami a mnoha městskými částmi v Praze klesly pod bod mrazu. Radnice totiž často v loňských volbách ovládla uskupení, která měla boj proti novým realitním projektům přímo v programu. Vyhrožuje se soudy, náhradami škod a arbitrážemi. Developeři jsou o to nervóznější, že realitnímu trhu se nyní velice daří a jim tak utíkají budoucí zisky. Ztráty investorů se mohou šplhat do miliard.

„Situace samozřejmě nejen vyhrocuje vztahy mezi developery a radnicemi, ale destabilizuje i podnikatelské prostředí. Což samozřejmě odrazuje nejen české, ale i zahraniční investory, kteří na podobné jednání nejsou zvyklí,“ soudí advokát Petr Novotný ze společnosti Vilímková Dudák & Partners.

Jeden ze zahraničních investorů právě bojuje o budoucnost víceúčelového projektu Palác Stromovka v Holešovicích. Přestože tam britský developer Lordship již udělal stavební jámu, práce kvůli konfliktu s radnicí Prahy 7 stojí. O stavebním povolení na hlavní část projektu má rozhodnout magistrát. Městská část a developer se vzájemně obviňují z nerespektování již uzavřených dohod.

„Pokud projekt neprojde, musí dojít k vypořádání našich ztrát. U takto velkých projektů se náklady v kombinaci s výnosy pohybují v řádech miliard korun,“ sdělil ředitel Lordshipu Václav Matoušek. „Jsme v kontaktu s příslušným odborem ministerstva financí, abychom riziko minimalizovali. Městská část Praha 7 jen trvá na platné smlouvě, není o co případnou arbitráž opřít,“ reagoval starosta Holešovic Jan Čižinský.

Palác StromovkaPalác StromovkaAutor: CTK
Vizualizace Paláce Stromovka

Konflikt mezi stavebníky a radnicemi hoří také na Jižním Městě. „Nemáme námitek při vhodně zvolené lokalitě pro stavby typu škol, mateřských škol, zdravotnických a sociálních služeb či hospicu, služeb občanské vybavenosti s nízkou dopravní a ekologickou zátěží,“ sdělil starosta Prahy 11 Jiří Štyler, jemuž developeři nemohou přijít na jméno. Ještě jako aktivistu ho před lety pravděpodobně rovněž v souvislosti s bojem proti nové výstavbě někdo několikrát zmlátil.

Štylerova radnice nyní šmahem ruší výjimky, které developerům dali jeho předchůdci vedení Daliborem Mlejnským. Čáru přes rozpočet to udělalo například řetězci Globus. Nebo firmě s neznámými vlastníky Tweelingen, která v Jižním Městě na Litochlebském náměstí plánovala výškovou budovu. Hodně daleko od stavby jsou i mrakodrapy, které na Jižním Městě plánuje skupina PPF.

Pokud developeři nebudou moci stavět na zelené louce, je pravděpodobné, že začnou kupovat starší domy v nejlepších lokalitách a přestavovat je na moderní kanceláře

Investoři jsou přitom často ochotní k ústupkům. „Nabízíme udělat z dvaceti procent pozemků park, který oddělí starou zástavbu od nové,“ uvedl Alexander Adámek ze společnosti Alborg, která u stanice metra Roztyly plánuje byty a neměla paradoxně ideální vztahy ani s Mlejnským.

Ve vztahu s radnicí však zatím nabídka koncese nepomohla. Přestože již firma ze skupiny Ungelt Partners vyhloubila podobně jako Lordship v Holešovicích stavební jámu, musela práce zastavit. Městská část totiž soudně napadla už vydané územní rozhodnutí a stavební povolení. Developer musí stavbu zakonzervovat. Aktuálně zvažuje, že by zkusil argumentovat takzvanou systémovou podjatostí Prahy 11, aby se rozhodování o projektu přesunulo na vyšší správní úroveň.

Boj o novou výstavbu podle partnerky poradenské firmy Cushman & Wakefield Radky Novak může mít zvláště ve výstavbě kancelářských center nečekaný výsledek. „Protože developeři nebudou moci stavět na zelené louce, je pravděpodobné, že začnou kupovat starší domy v nejlepších lokalitách a od základu je přestavovat na moderní kanceláře,“ předpovídá.

Ton Schaap: Nákupní centra vysávají z městských čtvrtí život

 
Newsletter
Využijte služby
zasílání zpráv do vaší
e-mailové schránky!