Prodej lukrativních pozemků v Dejvicích prověřuje policie | E15.cz

Prodej lukrativních pozemků v Dejvicích prověřuje policie

ČTK

Sdílet na Facebook Messenger Sdílet na LinkedIn

Policisté se začali zabývat případem prodeje lukrativních pozemků u vlakového nádraží Praha - Dejvice. Napsal to server Euro.cz, podle kterého detektivové z Národní centrály proti organizovanému zločinu (NCOZ) prověřují smlouvu, kterou uzavřela Správa železniční dopravní cesty (SŽDC) se společností Amádeus Real podnikatele Václava Klána. Dokument zaručuje firmě právo koupit si parcely v Dejvicích do roku 2030 za cenu obvyklou.

Smlouvu za SŽDC podepsal podle Eura dva týdny před svou rezignací tehdejší generální ředitel Pavel Surý. Podle Správy železniční dopravní cesty a podle Úřadu pro zastupování státu ve věcech majetkových (ÚZSVM) je pro stát krajně nevýhodná. Cena obvyklá za pozemky u metra Hradčanská o rozloze 24 tisíc metrů čtverečních se podle odhadu úřadu pohybuje mezi 400 až 520 miliony korun. Z otevřené soutěže by však na základě odhadů mohla SŽDC dostat až miliardu korun, uvedl server.

ÚZSVM kvůli smlouvě podal trestní oznámení. NCOZ ale kauzu nechtěl nijak komentovat. „Náš útvar k této věci nebude poskytovat žádné informace,“ řekl jeho mluvčí Jaroslav Ibehej. SŽDC zase v červnu napadla platnost smlouvy u soudu. Dokument, který strany uzavřely loni v únoru, chtělo nové vedení Správy železniční dopravní cesty vypovědět. Jednání s developerem ale k dohodě nevedla. Smlouva byla podle nynějšího vedení správce železnic uzavřena v rozporu se zákonem o privatizaci, protože ji neschválila vláda.

Policejní prohlídky ve společnosti Amádeus Real potvrdil mediální zástupce firmy Karel Samec. „Amádeus Real včetně jejího majitele Václava Klána poskytl policii maximální možnou součinnost, policii byly zodpovězeny všechny její dotazy a předány všechny požadované dokumenty,“ uvedl.

Firma je podle Samce přesvědčena, že se ničeho nezákonného nedopustila. Ze smlouvy podle něj jednoznačně vyplývá, že výsledná cena v době předpokládaného prodeje pozemků nemůže být pro stát nevýhodná. Bude na tržní bázi a určí ji znalec zvolený SŽDC. „Cena pozemků bude v této době, to je po dokončení rychlodráhy plánované do roku 2030, výrazně vyšší než dnes,“ prohlásil mediální zástupce společnosti Amádeus Real.

Server Euro dále napsal, že mezi vyslechnutými a zároveň podezřelými osobami jsou kromě Klána také Surý či někdejší náměstek pro majetek SŽDC Tomáš Drmola, který je blízkým přítelem poslance a prvního místopředsedy hnutí ANO Jaroslava Faltýnka. Drmola však podle webu odpovědnost za smlouvu odmítá. Podle něj zadali právníci SŽDC zpracování smlouvy známému pražskému advokátovi Janu Křížovi. Kříž tvrdí, že dostal na zpracování smlouvy „zadání“ od vedení SŽDC.

Na atraktivních pozemcích nedaleko Pražského hradu můžou v budoucnu vzniknout byty, kanceláře nebo obchody. Parcely u dejvického nádraží jsou pro SŽDC klíčové kvůli připravované trati z Prahy do Kladna.

Autor: ČTK
Newsletter
Využijte služby
zasílání zpráv do vaší
e-mailové schránky!

Tato stránka využívá služeb Google reCAPTCHA, na kterou se vztahují Smluvní podmínky a Zásady ochrany osobních údajů společnosti Google.