Prodej nových bytů v Praze loni stoupl na pět tisíc, klesá ale nabídka | E15.cz

Prodej nových bytů v Praze loni stoupl na pět tisíc, klesá ale nabídka

Prodej nových bytů v Praze loni stoupl na pět tisíc, klesá ale nabídka
ilustrační foto
• 
ZDROJ: Martin Siebert, Euro E15

ČTK

Developeři loni v Praze prodali celkem 5033 nových bytů, což je meziročně o deset procent více, vyplynulo z analýzy developerské firmyTrigema, podle níž celková hodnota prodaných bytů dosáhla 17,7 miliardy korun. Zatímco prodeje rostly, nabídka se kvůli propadu zahájených projektů naopak stále snižuje.

Nabídka nových bytů v hlavním městě loni klesla meziročně o 12 procent na 5970. „Z nich 852 bytů dokončených v roce 2011 a dříve stále hledá svého majitele,“ poznamenal předseda představenstva Trigemy Marcel Soural.

Zásoba volných bytů se zmenšuje hlavně proto, že se na trh neuvádí nové projekty. „V roce 2013 zahájilo prodej 52 nových projektů od pouhých 36 developerů. Při srovnání s rokem 2012 se jedná o pokles 23 procent a 14 procent, s rokem 2011 dokonce o pokles 34 procent a 32 procent,“ upozornil Soural.

K nejvyhledávanějším lokalitám i kvůli pokračující cenové válce dvou největších developerů loni patřily Horní Měcholupy. S odstupem následují Libeň (295 bytů) a Zličín (261 bytů).

Z pohledu celkové uváděné ceny vedla loni Libeň, kde tržby developerů podle odhadů Trigemy dosáhly 1,28 miliardy korun. Na druhé místo se s objemem 0,98 miliardy korun vyhoupl Žižkov, následují Horní Měcholupy (0,92 miliardy korun).

Už dříve své statistiky loňských prodejů zveřejnily dvě konkurenční společnosti. Ekospol evidoval celkem 5015 prodaných nových bytů, což je meziroční růst o 24,9 procenta. Podle společnosti Skanska Reality prodeje loni vzrostly meziročně o pět procent na 4972 prodaných nových bytů. Rozdílná čísla způsobuje odlišná metodika, kterou jednotlivé společnosti používají.

Vladimír Dvořák: Prodeje bytů brzdí nejistota v ekonomice

Autor: ČTK
 
Newsletter
Využijte služby
zasílání zpráv do vaší
e-mailové schránky!