Průmyslová výstavba oživuje pomalým tempem | e15.cz

Průmyslová výstavba oživuje pomalým tempem

sklady, logistika
sklady, logistika
• 

dna

Sdílet na Facebook Messenger Sdílet na LinkedIn
Výstavba průmyslových nemovitostí se z krize vzpamatovává jen zvolna. Developeři ve druhém čtvrtletí dokončili v tuzemsku pouze 30 tisíc metrů čtverečních skladových prostor. Jde o novou halu Multimodálního logistického centra v Ostravě - Mošnově a dvě haly společnosti VGP v Nýřanech a v Praze.

Za celé první pololetí tak přibylo na český trh jen necelých 51 tisíc metrů čtverečních nových skladů, což sice znamená meziroční nárůst o téměř 90 procent, nicméně stále je to jeden z nejmenších objemů nové výstavby v posledních sedmi letech.

„I když oživení poptávky přetrvává, nárůst výstavby, jak jej známe z let boomu 2006 až 2007, nevyvolá. Aktuálně je ve výstavbě přibližně 250 tisíc metrů čtverečních a z toho se zhruba 90 procent staví pro předem sjednaného nájemce,“ uvedl Milan Korbelář z poradenské firmy Jones Lang LaSalle (JLLS). Nejaktivnějším developerem je společnost CTP Invest, jejíž projekty v brněnské zóně Černovická terasa a v Teplicích tvoří téměř polovinu aktuální tuzemské výstavby průmyslových hal.

Podíl developerů/investorů na celkové nabídce industriálních nemovitostí v ČR, červen 2011Autor:

Stabilní poptávka a minimum spekulativní výstavby udržují průměrnou míru neobsazenosti pod devíti procenty, což představuje podle analytiků v meziročním srovnání pokles o sedm procent. K regionům s téměř stoprocentní obsazeností patří Ústecký, Královéhradecký a Liberecký kraj, naopak nejvyšší počet volných ploch, zhruba 15 procent, mají Střední Čechy. Nejvýraznější meziroční pokles neobsazenosti zaznamenaly kraje Moravskoslezský (z 35 na pět procent) a Olomoucký (z 31 na 11 procent).

Autor: dna
Newslettery