Realitní skupiny RPG a CPI žalují už stovky nájemníků | e15.cz

Realitní skupiny RPG a CPI žalují už stovky nájemníků

ilustrační foto
ilustrační foto
• 
ZDROJ: 7 Dominik Bachurek

dna

Sdílet na Facebook Messenger Sdílet na LinkedIn
Největší tuzemští majitelé nájemních bytů, společnosti RPG Byty a CPI Byty, už zažalovaly celkem stovky nájemníků, s nimiž se od začátku roky nedohodly na výši deregulovaného nájemného. RPG Byty, která vlastní v Moravskoslezském kraji na 44 tisíc bytů, podala zatím několik desítek žalob. Celkem by jich podle Ivy Nedavaškové z RPG Byty mělo být do tří stovek.

Přesně 301 žalob dosud podala skupina CPI v regionech Českolipska, Ústecka, Třinecka a Těšínska. „V současnosti je aktuálních 137 žalob, ostatní byly staženy na základě dohody s nájemníkem. Zatím proběhlo pouze jediné stání u soudu, a to v Ústí nad Labem, které bylo odročeno,“ sdělila mluvčí CPI Michaela Winklerová. Soudce si nechá si vypracovat znalecký posudek obvyklého nájemného v Ústí nad Labem. Podle některých pronajímatelů bytů může být vymáhání u soudu komplikované, protože soudci nemají s podobnými případy zkušenosti.

„Může se stát, že soudy tyto případy vůbec rozhodovat nebudou. V občanském zákoníku je totiž napsáno, že pronajímatel a nájemce se dohodnou a když se nedohodnou, tak končí nájemní vztah,“ upozorňuje ředitel realitní firmy Central Europe Holding Jiří Pácal. „Samozřejmě, že takový přístup soudu by byl extrém, ale mohl by nastat. Stejně tak se tím soudy mohou zaobírat a přistoupit na to, že si budou hrát na realitní kanceláře a rozhodovat o výši nájemného,“ dodal Pácal.

Společnost RPG Byty tvrdí, že peníze z navýšeného nájemného bude investovat do úspor energie objektů. Sdružení nájemníků bytů v Třinci a Českém Těšíně dokonce po firmě CPI Byty žádá, aby se zavázala k opravám domů. Podle sdružení totiž pronajímatel řeší jen havarijní opravy.

Autor: dna

Nejčtenější

Newslettery